منو اصلی
اخبار > علاقه‌مند به ارتباط مستمر با مراکز علمی ایران هستیم


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس انستیتو فلسفه آکادمی علوم روسیه:

علاقه‌مند به ارتباط مستمر با مراکز علمی ایران هستیم

آندری اسمیرنوف در دیدار رایزن فرهنگی کشورمان در روسیه با بیان اینکه ایران دارای تاریخ و فرهنگ غنی است، گفت: علاقه‌مند به ارتباط مستمر با مراکز علمی ایران هستیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مسعود احمدوند، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه و آندری اسمیرنوف، رئیس انستیتو فلسفه آکادمی علوم روسیه دیدار و درباره گسترش همکاری‌های علمی و پژوهشی گفت‌وگو کرد.

احمدوند با اشاره به همکاری‌های پیشین مراکز علمی ایران با انستیتو فلسفه آکادمی علوم روسیه، توسعه تعاملات علمی میان ایران و روسیه را موجب نزدیکی ذهنیت‌ تصمیم‌سازان دو کشور درباره مسائل مختلف برشمرد.

رایزن فرهنگی ایران در روسیه افزود: اندیشکده‌ها و مراکز پژوهشی علاوه بر تلاشی که برای توسعه علم و اعتلای اندیشه‌ورزی می‌کنند، می‌توانند ضمن بررسی موضوعات روز با نظرات و پیشنهادهای خود مسیر را برای درک پیچیدگی تحولات و تغییرات هموارتر کنند.

وی به رونق مباحث فکری و فلسفی در دانشگاه‌های ایران اشاره کرد و گفت: بیش از ۱۲۰ نشریه علمی و تخصصی در حوزه فلسفه و کلام در مراکز علمی و پژوهشی ایران به طور منظم منتشر می‌شوند و به شاخه‌های مختلف مانند فلسفه اسلامی، فلسفه علم، مطالعات تطبیقی، فلسفه غرب و معرفت شناسی می‌پردازند. همچنین، در سال گذشته بیش از ۶ هزار عنوان کتاب در زمینه فلسفه در ایران منتشر شد.

احمدوند بیان کرد: همان گونه که از دیرباز بخش مهمی از فلسفه اسلامی توسط فیلسوفان ایران زمین گسترش یافته است امروز نیز اندیشمندان ایرانی به مباحث فلسفی توجه زیادی دارند و تعدد کتاب‌ها و مقالاتی که امروز در ایران در این حوزه منتشر می‌شود نشان دهنده علاقه جدی جریان علمی و اساتید و دانشجویان ایرانی به مباحث فکری و فلسفی است.

اساتید و دانشجویان روسیه با آثار متفکران ایرانی آشنا هستند

در ادامه این دیدار، آندری اسمیرنوف گفت: اساتید و دانشجویان روسیه با آثار متفکران ایرانی آشنا هستند ولی با توجه به ظرفیت بالایی که در داخل ایران وجود دارد برای معرفی این آثار باید اقدامات بیشتری انجام شود.

رئیس انستیتو فلسفه آکادمی علوم روسیه افزود: ترجمه‌هایی از آثار فکری و فلسفی اندیشمندان ایرانی در روسیه وجود دارند، اما کافی نیستند.

وی اضافه کرد: ایران کشور همسایه ما و دارای تاریخ و فرهنگ غنی است. طی سال‌های گذشته ارتباطات مقطعی میان متفکران ما وجود داشته اما منظم و مستمر نبوده و هرچند تاکنون با مشارکت مراکز مختلف علمی در ایران و بنیاد ابن سینا چند کنفرانس فلسفی برگزار کردیم و مقالاتش را منتشر کردیم اما اینها کافی نیست.

آندری اسمیرنوف با اشاره به تاریخچه تأسیس انستیتو فلسفه آکادمی علوم روسیه گفت: این مؤسسه در سال ۱۹۲۱ میلادی آغاز بکار کرده است. در شرایط نابسامان سال‌های قحطی و آشوب ۵ انستیتو از جمله انستیتو فلسفه آکادمی علوم روسیه با دستور وزارت علوم شوروی تأسیس شدند.

وی ادامه داد: این مؤسسه در ابتدا با ۴ بخش تأسیس شده بود ولی در حال حاضر ۲۵۰ کارشناس علمی در ۲۷ بخش دارد. چند مرکز هم مانند مرکز فسلفه علم و فلسفه شناخت داریم. ۱۳ مجله علمی منتشر می‌کنیم که دارای رتبه بندی تخصصی هستند. محققان این مؤسسه سالانه ۵۰ عنوان کتاب و صدها مقاله علمی منتشر می‌کنند که محدود به فلسفه غرب نیست و به مکاتب دیگر از جمله فلسفه اسلام هم توجه دارند.

انتهای پیام/ص

 


٠٧:٣١ - يکشنبه ١٤ آذر ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٧١٥٠    /    تعداد نمایش : ٥٠٩خروج