منو اصلی
اخبار > «شب شعر آئینی» به مناسبت میلاد امام رضا(ع) در باکو


  چاپ        ارسال به دوست

«شب شعر آئینی» به مناسبت میلاد امام رضا(ع) در باکو

رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در باکو، میزبان شعرا و ادبای آذربایجانی در «شب شعر آئینی» شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، قربانعلی پورمرجان، رايزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در باکو در سخنانی در مراسم «شب شعر آئینی»، گفت: در اين دنياي آشفته همه انسان‌هاي نااميد در جهان دنبال مامن امني مي‌گردند كه هيچكدام از آنها جاي امام رضا(ع) را نمي‌گيرد. مردم دنيا در اين دو سال دلشان براي زيارت امام هشتم پر مي‌زند و عاشقان آن حضرت در آذربايجان مشتاقانه منتظرند كه به محض بازشدن مرزها، راهي مشهد مقدس شوند و از نزديك آن حضرت را زيارت کنند.

وی افزود: رايزنی فرهنگی کشورمان در باكو با همكاري بنياد امام رضا(ع) در خراسان رضوي به مناسبت دهه كرامت، مسابقه دلگويه‌هاي امام رضا(ع) را برگزار کرد و برخي از شركت كنندگان كليپ‌ها و دلگويه‌هاي خود را كه نشان از دلتنگي شديد آنها است، براي دبيرخانه اين مسابقه ارسال كردند و همين امر ما را بر آن داشت تا با رعايت فاصله‌هاي اجتماعي و پروتكل‌هاي بهداشتي، اين محفل ادبي را با حضور اساتيد برجسته شعر و ادب در آذربايجان برگزار كنيم.

پورمرجان تأکید کرد: امام رضا(ع) دُر گرانبهایی است كه بارگاه ملكوتي‌اش در دل ايران زمين و خراسان رضوي قرار گرفته و مأمني براي همه دلدادگان و بي پناهان است. امام هشتم(ع) دارای صفات، ویژگی‌‌ها و القابی هستند که به آن مشهور بوده و شناخته می‌‌شوند.

وی ادامه داد: هر کدام از این ویژگی‌‌ها به بخشی از صفات و خصوصیات امام رضا(ع) اشاره دارد. علی ابن موسی الرضا(ع) القاب متفاوتی دارند که از بین آن‌‌ها برخي از اين صفات در كتاب‌هاي شعري و ادبي (به زبا‌ن‌هاي مختلف) بيش از ديگر القاب گفته مي‌شود و شعرهاي زيادي در مورد آنها گفته مي‌شود.

رایزن فرهنگی کشورمان در باکو عنوان کرد: امام رضا(ع) با داشتن چنين صفات و القابي در بين عرفا، انديشمندان، شعرا و عالمان جهان جايگاه ويژه‌اي دارد و ما اشعار نغز تركي بسياري در اين موضوع داريم كه امروز گوشه‌اي از اين گنج بي پايان را مشاهده خواهيم كرد.

ايران؛ مهد تمدن، ادب و فرهنگ

سلطان عليزاده، شاعر و روحاني و امام جمعه مسجد جامع بزوونا كه بيش از 30 جلد كتاب را در موضوعات مذهبي و شعر به رشته تحرير درآورده است، در خصوص مقام والای امام رضا(ع) گفت: ما مفتخريم كه امروز بنام امام رضا(ع) دور هم جمع شديم تا هم عشق و ارادت خود را به آن حضرت نشان دهيم و هم دعا كنيم كه راه زيارت آن بزرگوار به روي محبان آن حضرت گشوده شود.

عارف بوزونالی، شاعر معروف آذربايجان نیز در سخنانی، گفت: شعراي آذربايجان از قديم با شاعران اهل البيت(ع) در تبريز و اردبيل روابط نزديكي داشته‌اند. اهل البيت(ع) حلقه وصل بسيار محكمي در اين زمينه است.

سید نورالدین دار آفرین، شاعر اهل بیت(ع) در آذربايجان سخنران ديگر اين مراسم بود که به ذکر خاطرات خود در رابطه با شرکت در جشنواره امام رضا(ع) پرداخت و قطعاتي از اشعارش را سرود.

وقار احمد، از اساتيد برجسته ادبي آكادمي علوم آذربايجان و از شعراي مطرح اين كشور كه بيش از 32 جلد كتاب از وي منتشر شده است، ايران را مهد تمدن، ادب و فرهنگ برشمرد و امام رضا(ع) را مرواريد گرانبهایي در دل ايران زمين دانست كه بركت وجودي آن حضرت در آن سرزمين دائمي خواهد بود.

حاج سيار، از شعراي محبوب و مردمي اين كشور 2 غزل در باب امام رضا(ع) قرائت كرد و گل بالا فنائي، از روحانيون و شعراي آذربايجان هم 2 غزل از اشعار نغز خود را قرائت كرد و امام رضا را موجب وحدت جوامع اسلامي برشمرد كه مي‌توانند حول ايشان گرد آيند.

عادل اكبر، از شعراي جوان آذربايجان و شاهين فاضل، از اساتيد دانشگاه دولتي باكو و نيز آكادمي علوم آذربايجان هم به قرائت سروده‌های خود پرداختند.

در پایان، به سه تن از برندگان فستيوال شعر رضوي كه توسط اداره كل فرهنگ و ارشاد آذربايجان غربي و بنياد امام رضا(ع) در مشهد مقدس برگزار شده بود، از سوی رايزنی فرهنگي كشورمان در باکو جوایزی به رسم یادبود اهداء شد.

انتهای پیام/ص

 


١٠:١٨ - 1400/04/01    /    شماره : ٧٧٠٥٤٩    /    تعداد نمایش : ٦١٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج