منو اصلی
اخبار > توسعه فعالیت‌های ادبی، رسانه‌ای و معرفی جاذبه‌های فرهنگی و گردشگری ایران و قزاقستان


  چاپ        ارسال به دوست

در گفتگوی خبرنگار رادیو قزاقی با رایزن فرهنگی کشورمان تاکید شد؛

توسعه فعالیت‌های ادبی، رسانه‌ای و معرفی جاذبه‌های فرهنگی و گردشگری ایران و قزاقستان

خانم داناگل آلگوژینا، خبرنگار رادیو قزاقی با علی اکبر طالبی متین، رایزن فرهنگی ایران در قزاقستان در محل رایزنی فرهنگی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، خانم داناگل آلگوژینا خبرنگار رادیو قزاقی در این دیدار، گفت: درباره ایران زیاد مطالعه داشتم و متوجه شدم که ایران کشوری قدرتمند و پیشرفته است و قزاقستان می تواند از ایران نه تنها در حوزه گردشگری و فرهنگ، بلکه در سایر زمینه ها الگو بگیرد و از این جهت ایران کاملا یک کشور پیشرفته و توسعه یافته است .

 خانم داناگل با اشاره به اینکه سطح آگاهی و شناخت مردم قزاقستان از ایران کم است، اظهار داشت:. ایجاد یک «برنامه همکاری» را که می توان بر اساس آن، هم به همکاری های طرفین تعمیق بخشید و هم به معرفی همه جانبه جمهوری اسلامی ایران برای دوستداران فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی در قزاقستان پرداخت را پیشنهاد می کنم.

در ادامه این دیدار طالبی متین درسخنانی گفت: ایران کشوری است دارای تمدن بیش از هفت هزار ساله که در بخشهای مختلف پیشرفتهای شگرف و ستودنی داشته به گونه ای که در مراکز معتبر علمی دنیا حائز رتبه های برتر شده است .

وی گفت :وجود بیش از 9300 پایگاه خبری و 42 خبر گزاری ، بیانگر آزادی گردش اطلاعات در انقلاب اسلامی است. وجود بیش از 341 روزنامه با همه سلایق نماد و سمبل آزادی بیان در ایران است . مطبوعات و رسانه های ایران به عنصری تاثیر گذار در معادلات بین المللی تبدیل شده اند.

طالبی متین افزود وجود بیش از 3500 عنوان تخصصی از نشریات ایران با تنوع مواضع و تکثر موضوع در دنیا مثال زدنی است .

رایزن فرهنگی  کشورمان درادامه سخنان خود افزود: انتشار بیش از 9230 نشریه و رسانه در ایران در منطقه بی نظیر و در دنیا کم نظیر است. تعداد عناوین نشریات علمی کشور به بیش از 1272 نشریه رسیده که از افتخارات علمی کشور بوده ، افزون بر این بیش از 1650رسانه استانی و شهرستانی و بیش از 473 رسانه منطقه ای حاکی از عدالت در رسانه و تبادل اطلاعات در نظام اسلامی است.

 وی درادامه افزود: ما بیشترین اشترکات فرهنگی را با قزاقستان داریم، همسایه هستیم و از اتفاقات مثبت و منفی یکدیگر تاثیر می گیریم. بنابراین به عنوان دو همسایه حق داریم که شناخت و آگاهی مان از یکدیگر کامل باشد.در طول سال  های گذشته همواره رایزنی فرهنگی برای همکاری با بخش رسانه ای قزاقستان اعلام آمادگی کرده و در مواقعی همکاری های خوبی هم شکل گرفته است ؛اما می پذیرم که این همکاری ها تا رسیدن به سطحی که منجر به شکل گیری یک تصویر روشن از حوزه فرهنگ و هنر ایران نزد مردم قزاقستان شود فاصله دارد.

طالبی متین در ادامه سخنان خود با اشاره به این که آمادگی داریم  در زمینه معرفی مشاهیر دو ملت و یا تاثیرات متقابل حوزه ادبی دو کشور بر یکدیگر و یا جذابیت های گردشگری ایران  برنامه هایی را به صورت مشترک تهیه و پخش نماییم افزود:آمادگی داریم به منظور تبادل هیئت های رسانه ایی فی مابین همکاری داشته باشیم و تبادل هیات های رسانه ای باعث می شود رسانه های کشور قزاقستان از نزدیک دستاورها و  پیشرفتهای ایران را مشاهده و به درستی واقعیتهای ایران را برای مردم قزاقستان منعکس نمایند.

 انتهای پیام/م


١٨:٠٤ - 1400/02/14    /    شماره : ٧٦٨٧٢٩    /    تعداد نمایش : ٤٠٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج