English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٢٨ دی ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

رایزن فرهنگی کشورمان در دهلی‌نو:

همزیستی مسالمت آميز میان پیروان ادیان گسترش یابد

محمدعلی ربانی در مراسم بزرگداشت هفتصد و هیجدهمین سالگرد عارف نامی خواجه نظام الدین اولیاء گفت: همزیستی مسالمت آميز میان پیروان ادیان گسترش یابد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، همزمان با هفتصد و هیجدهمین سالگرد عارف نامی خواجه نظام الدین اولیاء، وبیناری با حضور جمعی از اندیشمندان و علمای ایران و هند از سوی مرکز پژوهش‌های معاصر کشمیر برگزار شد.

در این برنامه، مفتی فاروق حسین مصباحی از علمای کشمیر، محمد اقبال از دانشگاه دهلی، محمد معروف شاه از دانشگاه پنجاب، فداحسین قاضی شاهد از شیوخ صوفیه پیرامون شخصیت و اندیشه‌های خواجه نظام الدین اولیاء سخن گفتند.

محمدعلی ربانی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو در این برنامه، با اشاره به جایگاه عرفا و صوفیه در سنت تاریخی و فرهنگی هند اظهار کرد: یکی از طبقاتی که نامشان همواره در تاریخ هند زنده مانده است، عرفای بزرگ مسلمانی بودند که توانسته بودند علاوه بر گسترش اخلاق و معنویت، حلقه پیوست میان همه ادیان از جمله هندو و مسلمان شده و بسترهای همزیستی را با محوریت مشترکات اخلاقی فراهم آورند.

وی افزود: رمز ماندگاری و توجه جامعه هند به شخصیت‌های بزرگی همچون خواجه معین الدین چشتی، علی بن عثمان هجویری صاحب کشف المحجوب، خواجه اشرف جهانگیر سمنانی صاحب لطایف اشرفیه و خواجه نظام الدین اولیاء و دیگر عرفای نامی هند مثل بابا فرید گنج شکر که از جمله عرفای بزرگ دین بودند بعد از ایمان به خدا، خدمت به خلق بوده که این موضوع همواره در ملفوظات آنها آشکار شده و رمز ماندگاری آنان در طول تاریخ بوده است.

ربانی اضافه کرد: خواجه نظام الدین اولیاء کتاب‌های ارزشمندی را به رشته تحریر در آورد که از جمله آنها فوائد الفواد، راحة‌المحبین، فضل‌الفواد و سیرالاولیاء است. کتاب فوائد الفواد که ملفوظات نظام‌الدین اولیا است توسط عارف بزرگ امیرحسن سجزی که به سعدی هند نیز اشتهار داشته است، جمع‌آوری شد.

وی در ادامه، بیان کرد: امیرخسرو دهلوی شاگرد و مرید وی که به طوطی هند معروف است و خود نیز دارای آثار بی شماری است، همواره اظهار می‌داشت که ای کاش همه آثار من از امیرحسن سجزی بود و تنها کتاب فوائد الفواد او از من بود. این کتاب را خواجه حسن نظامی به زبان اردو ترجمه کرد و یکی از کتاب‌های ارزشمندی است که به ملفوظات خواجه نظام‌الدین اولیاء اختصاص یافته و اطلاعات دقیقی را در معرفی مشایخ چشتیه ارائه داده است.

رایزن فرهنگی ایران در دهلی‌نو افزود: کتاب فوائدالفواد برای کسانی که اهل سلوک هستند راه را نشان می‌دهد، شخصیتی مثل خواجه نظام‌الدین اولیاء که سلاطین به دیدار او می‌آمدند و علیرغم درخواست‌های مکرّر آنها از تقرّب آنان دوری می‌کرد، نهایت تواضع را به خلق خدا داشت. وی معتقد است در مسیر سلوک که انسان می‌خواهد به خدا برسد سه نکته را از جمله صبر و بردباری، رضایت خداوند متعال و توکل به خداوند متعال سالک باید توجه داشته باشد.

ربانی در پايان سخنانش، با اشاره به پیام نخست وزیر هند به مراسم عرس خواجه نظام الدین اولیاء و توجه ایشان به ضرورت‌های بکارگیری آموزه‌ها و دست آوردهای میراث  عرفا  برای جامعه هند خاطرنشان کرد: امروزه که بشر با چالش‌های بسیاری به ویژه چالش‌های اخلاقی و معنوی درگیر است، بهره‌گیری از میراث معنوی عارفان بزرگی چون خواجه نظام الدین اولیاء می‌تواند در حل و فصل این چالش‌ها به ویژه رشد اخلاق همزیستی میان پیروان ادیان راهگشا باشد.

همچينن، ششمین نشست یادبود پروفسور عابدی از سوی انجمن یادبود پروفسور عابدی و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو با موضوع آسناد و قواله نامه‌ها، منابع تاریخی دوره مغول، چالش‌ها و امکانات برگزار شد.

در این برنامه چاندرا شکر، نادم رضوی، شاهد مهدی، ناندینی چاترجی و محمدعلی ربانی، رایزن فرهنگی کشورمان پیرامون سهم اسناد ومیراث مکتوب دوره مغول در تاریخ نگاری دوره اسلامی هند، آسیب‌ها و مشکلات موجود در نگهداری اسناد و قواله‌های خطی دوره مغول، فرصت‌ها و ظرفیت‌های این اسناد در مطالعات تاریخی دوره مغول، پژوهش‌های اسناد خطی در مراکز دانشگاهی و پژوهشی هند، کتابخانه‌های شخصی و ظرفیت‌ها و چالش‌های آن در نگهداری وحفظ میراث مکتوب و اسناد خطی تاریخی سخن گفتند.

ربانی نیز در سخنانی، با اشاره به تجربه‌های موجود در ایران در زمینه حفظ اسناد، وقف و همچنین، تشکیل انجمن صاحبان میراث مکتوب واسناد خطی را دو راهکار مهم جهت حفظ و احیاء اسناد خطی دانست واعلام آمادگی کرد تا با تسهیل تعاملات میان مراکز علمی و نهادهای غیر دولتی، امکان همکاری در حفظ و نگهداری و استفاده از این اسناد بیش از پیش فراهم آید.

انتهای پیام/ص

 


٠٩:٢٠ - دوشنبه ١٥ آذر ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٧١٧١    /    تعداد نمایش : ٣٥٠خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
انتشار جلد پنجم تفسیر داستانی قرآن در الجزایر
ترجمه آثار آکادمیک در حوزه‌ ایرانشناسی تداوم یابد/ لزوم مشارکت محققان آشنا با زبان و ادب فارسی
برگزاری آزمون پایان دوره متوسطه زبان فارسي در مرکز فرهنگی ایران در بغداد
حضور مؤسسه الهدی با بیش از 43 عنوان کتاب در نمایشگاه بین‌المللی کتاب دوحه قطر
شهید حاج قاسم سلیمانی یکی از قهرمانان بزرگ تاریخ است
شهید سلیمانی نمونه کامل انسان تربیت شده در مکتب اسلام است
ترجمه انگلیسی کتاب «حکمت‌نامه عیسی بن مریم(ع)» منتشر شد
عرضه 250 عنوان کتاب در سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب دوحه
ضرورت آشنایی نسل جوان با مکتب شهید سلیمانی
تعامل و تقویت اتحاد بین ادیانی بهترین راهکار مقابله با دشمنان بشریت است
اقدامات رایزنی فرهنگی ایران در تانزانیا در دومین سالگرد شهادت سردار دلها
اعطای فرصت مطالعاتی و دوره‌های دانش افزایی در ایران
برگزاری مراسم دومین سالگرد سردار در لبنان/ اهتراز پرچم مقاومت + عکس
برپایی نمایشگاه «آخرین انقلاب» در جزیره کرت» در موزه آتن
انتشار مقاله «قاتلان سردار سلیمانی کجا هستند؟» در اوگاندا
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  همایش «بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی: مدافع آزادی، امنیت و زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان» برگزار و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی ایران، رهبران ادیان توحیدی از کشورهای سوریه، لبنان، عراق و ایران، سخنرانی کردند.

 • بازدید رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از خبرگزاری تسنیم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امروز (7 دی‌ماه) از تحریریه خبرگزاری تسنیم بازدید کرد.

 • سفر یک روزه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به قم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور در سفر به قم ضمن زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) با جمعی از مراجع تقلید، علما و شخصیت‎های حوزوی دیدار و گفت‌وگو کرد که در این دیدارها بر ضرورت صدور انقلاب با انتقال معارف اسلامی و سواد عمیق قرآنی، روایی و تاریخی به جهانیان، تأکید شد.

 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.