English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ١٧ ارديبهشت ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

از سوی رایزنی فرهنگی ایران در آلمان صورت گرفت؛

بررسی نگاهی به سینمای ایران؛ حقیقت و معنویت در سینمای ایران

نگاهی به سینمای ایران؛ حقیقت و معنویت در سینمای ایران با حضور متخصصان صنعت فیلم سازی و فیلمسازان ایرانی و آلمانی در فضای مجازی بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، «انستیتو فرهنگی حافظ» در برلین با همکاری و مشارکت «خانه ایران» در آلمان، «بنیاد سینمایی فارابی» در تهران، فستیوال فیلم کاتبوس براندنبورگ آلمان و «شرکت فیلم سازی واروانی» در فرانکفورت، همزمان با برگزاری جشنواره فیلم برلینامه برلین نشست «نگاهی به سینمای ایران؛ حقیقت و معنویت در سینمای ایران» را با شرکت جمعی از متخصصان صنعت فیلم سازی و فیلم سازان ایرانی و آلمانی در فضای مجازی برگزار کرد. این برنامه در بستر شبکه اجتماعی «یوتیوپ» منتشر شد. 

نورا شیندلر، از مسئولان بخش روابط بین‌الملل وزارت دارایی و اروپا ایالت براندنبورگ آلمان و نیز از متولیان برگزار کننده فسیتوال فیلم کوتبوس، رائد فریدزاده، معاون امور بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی و دبیر شورای عالی بین‌الملل سینمای ایران و مهدی واروانی، تهیه کننده و مدیر شرکت فیلم سازی واروانی در فرانکفورت

نخستین سخنران این نشست مجازی، خانم نورا شیندلر از مسئولان بخش روابط بین‌الملل وزارت دارایی و اروپا ایالت براندنبورگ آلمان و نیز از متولیان برگزار کننده فسیتوال فیلم کوتبوس بود.

وی اظهار کرد: ما علاقه‌مند به گسترش روابط فرهنگی خود با ایران هستیم و در این چارچوب تلاش خواهیم کرد، هنر سینمای ایران را در ایالت براندنبورگ بیش از پیش با کمک مرکز سینمایی بابلزبرگ پتسدام معرفی کنیم.

خانم نورا شیندلر در ادامه، افزود: در فستیوال فیلم کوتبوس فیلم های متعددی از کشورهای مختلف به نمایش گذاشته می شوتد و ما علاقمند هستیم که در این دوره سینمای ایران هم حضور پررنگی داشته باشد.

خانم شیندلر از سیاست‌های فرهنگی بخش روابط بین‌الملل وزارت دارایی و اروپا ایالت براندنبورگ سخن گفت و افزود: این سیاست‌ها در چارچوب اهداف فرهنگی جامعه مشترک اروپا پیاده می‌شود و محور این فعالیت‌ها بیشتر به کشور لهستان، همسایه این ایالت شرقی آلمان معطوف است.

در ادامه این نشست، رائد فریدزاده، معاون امور بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی و دبیر شورای عالی بین‌الملل سینمای ایران سخنران این وبینار بود. وی اظهار کرد: بنیاد سینمایی فارابی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در سال ۱۳۶۲ تاسیس شد. بنیاد سینمایی فارابی سازمانی است غیردولتی و غیرانتفاعی که تحت نظارت وزارت ارشاد به عنوان یکی از بازوهای اجرایی سیاست‌ها و جهت‌گیری‌های فرهنگی، هنری امور سینمایی کشور اداره می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به دگرگونی ساختار و چارچوب سینمایی ایران پس از انقلاب اسلامی گفت: سیاست‌های بنیاد سینمایی فارابی به مرور زمان با تغییرات متناسب با نیازهای روز سینمای ایران همراه و دگرگون شد و در حال حاضر حمایت از تولیدات آثار سینمایی و حمایت در حضور بین‌المللی آثار سینمای ایران در رویدادهای جهانی و کمک به ساخت این آثار با نگاه جهان شمول از مهمترین سیاست های این بنیاد محسوب می‏گردد.

رائد فریدزاده ادامه داد: در حال حاضر بیناد فارابی تلاش می کند در بازارهای فیلم و سینمای جهان حضوری فعال داشته باشد و با دست اندارکاران این حوزه ها در بخش خصوصی تعامل داشته باشد تا بدین طریق بتواند به نحوه مطلوب صنعت فیلم و سینمای ایران را معرفی کند.

معاون امور بین الملل بنیاد سینمایی فارابی سپس به روند رو به رشد و جهانی شدن سینمای ایران پرداخت و افزود: سینمای ایران طی دهه های گذشته در بیشتر جشنواه های سینمایی کشورهای جهان درخشش ویژه ای داشته است و جوایز بین المللی گوناگونی را از آن خود کرده است.

وی رمز این موفقیت را در فرهنگ ایران و حیات اجتماعی و فرهنگی آن دانست و افزود: در قلمرو تمدن ایرانی، حیات اجتماعی و فرهنگی چنان با شعر درآمیخته است كه به نوعی، شعر هر دوره را می توان تاریخ فرهنگ، تفكر و اندیشه اجتماعی آن دانست.

دبیر شورای عالی بین الملل سینمای ایران در پایان سخنان خود به آمادگی بنیاد فارابی را برای شرکت در فستیوال فیلم کوتبوس و همکاری با بخش روابط بین الملل  وزارت دارایی و اروپا ایالت براندنبورگ اعلام داشت.

مهدی واروانی، تهیه کننده و مدیر شرکت فیلم سازی واروانی در فرانکفورت سخنران این وبینار بود. وی در ابتدا به رشد خیره کننده سینمای ایران بعد از انقلاب اشاره کرد و افزود: سینمای ایران به عنوان مولفه ای برآمده از دل تاثیرات عظیم انقلاب اسلامی و ارزش های حاکم بر آن به شکل چشمگیری طی دهه های اخیر ارتقاء یافته است. جشنواره بین‌المللی فیلم فجر نمونه ای از جلوه های پیشرفت سینمای ایران است.

وی افزود: سینمای ایران موفق شده است در چنین شرایطی حضور موفق خود را صحنه های بین‏المللی اثبات کند و در بیشتر جشنواره های مختلف جهانی صاحب جوایز گوناگونی شود.

در ادامه این نشست مجازی، شرکت کنندگان به تبادل نظر پیرامون نحوه همکاری‌های متقابل پرداختند و هریک پیشنهادهایی جهت تعاملات میان فرهنگی درحوزه سینما و فیلم ارائه کردند.

استمرار هماهنگی و مشورت بین کارگروه فارابی، براندنبورگ و فرانکفورت و رایزنی فرهنگی ایران، ایجاد شبکه بین فیلمسازان ایرانی و آلمانی با هدف تبادلات فکری علمی و ایجاد فضا برای همکاری‌های مشترک و برگزاری شب فیلم ایران در براندنبورگ از جمله توافقات این وبینار بود.

انتهای پیام/ص


١٠:٣٧ - 1400/01/18    /    شماره : ٧٦٧٩٤٧    /    تعداد نمایش : ٢٦٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.