English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ١٧ ارديبهشت ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

بررسی «جایگاه تمدن نوین اسلامی در اندیشه مهدویت» در کراچی

به همت خانه فرهنگ ایران در کراچی، نشست علمی «جایگاه تمدن نوین اسلامی در اندیشه مهدویت» با حضور جمعی از رؤسای حوزه‌های علمیه، پژوهشگران دینی و اساتید دانشگاهی پاکستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در کراچی به مناسبت ولادت با سعادت منجی بشریت، دوازدهمین اخترتابناک آسمان امامت و ولایت حضرت صاحب العصر امام مهدی(عج)، نشست علمی با عنوان «جایگاه تمدن نوین اسلامی در اندیشه مهدویت» را با حضور جمعی از رؤسای حوزه‌های علمیه، پژوهشگران دینی و اساتید دانشگاهی پاکستان برگزار کرد.

این نشست با تلاوت قرآن کریم توسط یکی از استادان جامعةالمصطفی(ص) العالمیه آغاز و سپس فیلم کوتاهی از بیانات مقام معظم رهبری در خصوص نیاز جامعه بشری در عصر حاضر به مهدویت و منجی پخش شد.

منظور حسین، استاد بخش تاریخ اسلام در دانشگاه اردو در سخنانی، گفت: مهدویت اندیشه‌ای جدید و تازه نیست. قبل از ظهور اسلام در زمان‌های مختلف از زبان پیامبران الهی و همچنین، در فرمایشات پیامبر مکرم اسلام(ص) و پیشوایان معصوم علیهم السلام مکرر تأکید شده است. نوع انسان در مقاطع مختلف تاریخ بشری در هر تمدنی همیشه نیازمند به یک منجی و مصلح بوده است.

وی افزود: در تمدن نوین اسلامی که در واقع احیای اسلام ناب محمدی است، وظیفه همه مسلمانان به ویژه شیعیان و به خصوص مسئولین حوزه‌های علمیه طرح برنامه‌های تحصیلی و پروژه‌های پژوهشی به منظور ترغیب، تشویق برای معرفی و ترویج تمدن نوین اسلامی که در راستای اندیشه مهدویت می‌باشد، ضروری است.

منظور حسین تأکید کرد: این مهم تنها با برگزاری کنفرانس‌ها و نشست‌های گفتگو امکان پذیر است و باید در این مسیر اقدامات عملی صورت پذیرد و در این مورد می‌توان از ظرفیت‌های علمی اساتید و متخصصین دانشگاهی استفاده کرد.

جواد حیدر هاشمی، استاد علوم اسلامی دانشگاه کراچی در این مراسم، اظهار کرد: ما در این زمان با استفاده از امکانات، اندیشه‌های علمی، ظرفیت‌های سیاسی، اقتصادی اجتماعی عصر کنونی می‌توانیم در زمینه سازی ظهور منجی بشریت کار کنیم.

حجت‌الاسلام شیخ شبیر حسن میثمی، مدیر آکادمی الزهرا(س) از دیگر سخنرانان این نشست بود. وی با اشاره به وظایف منتظران امام زمان(عج) گفت: در عین هماهنگی با پیشرفت علمی و اندیشه‌های نوین عصر کنونی جهانی، باید حفظ عقاید اساسی اسلامی رعایت شود زیرا برخی از افراد جامعه از اندیشه تمدن نوین اسلامی سوء استفاده می‌کنند. گروه‌هایی وجود دارند که با عناوین اسلامی به عادات و رسوم غیر اسلامی و غربی گرایش پیدا کرده‌اند. باید بدانیم تمدن نوین اسلامی مسیر اسلام ناب به سوی ظهور و حکومت جهانی مهدوی است.

صابر ابو مریم، رییس بنیاد فلسطین در پاکستان افزود: یکی از عناصر مهم تمدن نوین اسلامی از دیدگاه حضرت امام خمینی(ره)، آزادی قبله اول و ارض فلسطین است. ما در این مسیر تلاش‌های خودمان را در پاکستان از چندین سال بکار بردیم. ما پیرو دستور مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای در حمایت از فلسطین برنامه‌های متنوعی را انجام می‌دهیم و امیدواریم که در این مسیر بزودی به پیروزی نایل شویم.

حجت‌الاسلام محمد حسین مسعودی طی سخنان خود، گفت: اندیشه‌ها و تلاشهای حضرت امام(ره) که موجب پیروزی یک ملت قرار گرفت. این پیروزی از آموزه‌های اسلام ناب و اندیشه‌های پیشوایان معصوم علیهم السلام سرچشمه گرفته بود. انقلاب اسلامی ایران که با رهبری امام خمینی(ره) شکل گرفت و در ادامه با رهبری امام خامنه‌ای در مسیر قدرت و پیشرفت قرار دارد در راستای شکل گیری تمدن نوین اسلامی و هدف نهایی آن که ایجاد مقدمات ظهور است، گام برمی‌دارد.

زاهد علی زاهدی، استاد علوم اسلامی دانشگاه کراچی گفت: تمدن در واقع جنبه توسعه اقتصادی و اجتماعی جامعه انسانی را در حالی که آمیخته با فرهنگ، اندیشه‌ها، باورها، ارزش‌ها و عقاید انسان است، در برمی‌گیرد. فرهنگ می‌تواند تنها با اندیشه‌های علمی توسعه پیدا کند ولی تمدن بدون پیشرفت اقتصادی، استحکام سیاسی و قدرت حکومتی نمی‌تواند توسعه پیدا کند.

وی ادامه داد: برای احیای تمدن اسلامی یا به عبارت دیگر، پایه گذاری تمدن نوین اسلامی که هر دو یکی است، لازم است در میدان‌های علم، اقتصاد، فناوری و سیاست استحکام پیدا کنیم.

حجت‌الاسلام شیخ محمد سلیم، مدیر حوزه علمیه المهدی سخنران دیگر این نشست، مطرح کرد: مطلب مهم و اساسی این است که عصر کنونی نسبت به عصرهای گذشته نیاز بیشتری به منجی و مصلح پیدا کرده است.

حجت‌الاسلام فداحسین عابدی، استاد جامعةالمصطفی(ص) العالمیه اظهار کرد: هر تمدن بشری از لحاظ فکری و عملی مرکز و محوری را دارد و مرکز و محور تمدن نوین اسلامی انقلاب حضرت امام خمینی(ره) است و در ادامه مسیر انقلاب اسلامی به رهبری حضرت آیت الله امام خامنه ای است. این انقلاب در حقیقت مقدمه شکل گیری تمدن نوین اسلامی و در نهایت ظهور و قیام حضرت امام مهدی(عج) است.

حجت‌الاسلام سید باقر زیدی، دبیر مجلس وحدت مسلمین در ایالت سند افزود: اندیشه مهدویت ظهور یا ایجاد اندیشه جدیدی در اسلام نیست، بلکه اندیشه قیام نظام عدالت است که پیامبر اسلام(ص) و وصی بر حق ایشان حضرت امیرالمؤمنین(ع) بنا نهاده بودند و ائمه معصومین علیهم السلام در فرمایشات خودشان بر آن تأکید داشتند.

وی خاطرنشان کرد: ما نیز برای شکل گیری جامعه جهانی مهدوی و ظهور می‌بایست در مسیر شکل گیری تمدن نوین اسلامی که در راستای نظریه و اندیشه مهدویت قرار دارد ایثار و فداکاری کنیم. هدف منجی بشریت بنا نهادن چنین جامعه انسانی است.

حجت‌الاسلام سید احمد اقبال رضوی، مدیرکل حزب وحدت مسلمین تأکید کرد: اندیشه مهدویت نوید کمال مطلوب بشریت است. مهدویت عروج منطقی بشریت است. اگر مهدویت تحقق پذیر نباشد وعده‌هایی که مبتنی بر صدق و عدالت است، تحقق پیدا نمی‌کند. مهدویت موضوعی است که پیروان ادیان مختلف در هر زمانی با روش‌های خودشان بر آن اعتقاد و ایمان داشته‌اند.

حجت‌الاسلام رئیسی، مدیر حوزه علمیه امام خمینی(ره) بیان کرد: انقلاب امام خمینی(ره) آغاز و مقدمه تمدن نوین اسلامی بود. امام (ره) برای بنای تمدن نوین اسلامی از عناصر اساسی تشیع؛ از مساجد، از حسینیه ها، از عزاداری، از کربلا و از جذبه جهاد به طریق احسن استفاده کرد.

وی تأکید کرد: این تمدن اسلامی است که شخصیت‌هایی مثل شهید حاج قاسم سلیمانی را به جهان عرضه می‌دهد. شهیدان دیگر جبهه اسلامی نیز همانگونه بودند. این تمدن موجب ایجاد قدرت و مقاومت می شود.

در ادامه این نشست، بهرام کیان، مسئول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در کراچی گفت: از دیدگاه مقام معظم رهبری محوریت قوانین قرآن، ایمان، علم، اخلاق، مجاهدت مداوم و حکومت مردمی، شاخصه‌های اختصاصی تمدن نوین اسلامی است و گسترش و ترقی تمدن نوین اسلامی به همت و خرد دسته جمعی نیاز دارد که در سایه اخلاق، کار و تلاش، ایمان به خدا، عقلانیت، توانایی علمی، اقتصاد شکوفا، برخورداری از رسانه‌های قوی و روابط بین‌الملل به وجود می‌آید.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی یکی از مراحل تحقق تمدن نوین اسلامی است و تلاش در جهت تحقق تمدن نوین اسلامی مقدمه چینی برای تحقق ظهور امام زمان(عج) است.

انتهای پیام/ص


١٢:٤٨ - 1400/01/10    /    شماره : ٧٦٧٧٨٣    /    تعداد نمایش : ١٢٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.