English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ١٥ آذر ١٤٠٠
اخبار > علی لندی و ایوون ناماگاندا دو قهرمان ابدی


  چاپ        ارسال به دوست

بازتاب شجاعت و از جان گذشتگی دو قهرمان ایران و اوگاندا در رسانه‌ها؛

علی لندی و ایوون ناماگاندا دو قهرمان ابدی

فداکاری و از جان گذشتگی علی لندی، نوجوان ایذه‌ای کشورمان بازتاب‌ بسیار وسیعی را در رسانه‌های کشور اوگاندا به همراه داشت.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، براساس گزارش ارسالي از رایزنی فرهنگی کشورمان در اوگاندا، فداکاری و از جان گذشتگی علی لندی نوجوان ایذه ای کشورمان در روزنامه دولتی نیوویژن اوگاندا و رسانه های آنلاین ، شبکه های اجتماعی، کانال های تلگرامی و گروه های خبری تحت پوشش واتس آپ از جمله پان آفریکن نیوز ، هملند ، مطالعات فرهنگی ایران - آفریقا ، ایران اوگاندا ، اینستاگرام ، تویتر ، بلال نیوز و ... با عناوین و محتوای مختلف " ملت ایران در غم از دست دادن دانش آموز ایثارگر عزادار است" ، " تاریخ باردیگر در ایران تکرار شد " ، " علی لندی و ایوون ناماگاندا نماد دو قهرمان ایران و اوگاندا " ، " تسلیت و همدردی امام خامنه ای(مد ظله العالی) " ، " رئیس جمهور ایران از علی لندی به عنوان یک "قهرمان ملی" یاد کرد " ، " علی لندی در ایران خاطره دختر جوان اوگاندائی را در جهان زنده کرد"  ، " فردا برای نجات جان انسان ها دیر است ، " به همسایه نگویید برای کمک فردا بیا"  ، " داستان علی لندی در ایران شبیه داستان ایوون ناماگاندا"  ، " فداکاری علی لندی برای نسل های آینده همه ملت ها"  و  همچنین نزد شخصیت های علمی و فرهنگی اوگاندا از جمله پروفسور کاتریگاه رئیس دانشگاه کامپلا ، پروفسور سبیالا و ... بازتاب های بسیار وسیعی به شرح ذیل داشته است.

پروفسور آدم سبیالا استاد دانشگاه و فعال رسانه ای اوگاندا در پیام تسلیت خود که در رسانه های مجازی منتشر شده است تحت عنوان گفت : علی لندی و ناماگاندا نماد دو نوجوان قهرمان ایران و اوگاندا نوشته است که " ما در اوگاندا به نمایندگی وجدان بشریت درگذشت علی لندی نوجوان قهرمان ملی ایران را از عمق قلب به رهبر معظم انقلاب اسلامی ، دولت ، ملت ایران و خانواده داغدار او تسلیت می گوییم. به ندرت در میان ملت ها پیش می آید که چنین جوانان فداکاری برای نجات جان هایی که عضو خانواده او  نیستند ، اقدام به فداکاری قهرمانانه نماید . آری علی لندی چنین کرد. چنین روح بزرگ ، فراتر از مرزهای ملی یک کشور می باشند. زیرا علی لندی به تمام بشریت تعلق دارد.اقدام فداکارانه علی لندی در ایران ما را در اوگاندا به یاد قهرمان ملی 14 آوریل 2008 ، دوشیزه ایوون ناماگاندا دختر ده ساله می اندازد. ایوون ناماگاندا در یک اقدام فوری درهای قفل شده از بیرون را به سرعت شکسته و بعد از نجات تعداد زیادی از دانش آموزانی که در خوابگاه مدرسه بودده منطقه واکیسو گرفتار آتش شدید شده بودند متوجه شد دانش آموزان بیشتری در میان شعله های آتش جهنم خوابگاه مدرسه گرفتار هستند لذا برای نجات آن ها از شعله های آتش عبور کرد و آن ها را نیز نجات داد. وی سر انجام در ادامه نجات دانش آموزان بیشتر در سومین بار با فرو ریختن سقف خوابگاه ، وی و نوزده نفر در آتش سوختند . ما به داشتن چنین قهرمانانی افتخار می کنیم. ما درد شناس بوده و با جمهوری اسلامی ایران همدرد هستیم " .

روزنامه نیوویژن نوشته است علی لندی نوجوان پانزده ساله ایرانی مانند ناماگاندا در اوگاندا هنگام نجات همنوعان خود در آتش سوزی جان خود را از دست داد . او برای نجات مادر و دخترش که همسایه او بودند از میان شعله های آتش عبور کرد و به سرعت مادر و فرزند را در حالی که در پشت خود حمل می کرد نجات داد.

 این روزنامه با اشاره به اقدام علی لندی و ایوون ناماگاندا نوشیه است که افراد بسیار کمی هستند که بتوانند آتش را ببینند و مستقیما به درون آن بروند و کسی را نجات دهند. طبیعت این افراد با داشتن روحیه ایثارگری طوری است که ابتدا به دیگران سپس به خود فکر می کنند.  

 دختر خانم نوجوان ایوون ناماگاندا در سال 2008 با شکستن درهای ورودی قفل شده از بیرون ، وارد جهنمی از آتش که مدرسه شبانه روزی بوددو منطقه واکیسو را در برگرفته بود وارد شد و بعد از نجات تعداد زیادی از أانش آموزان بر اثر فرو ریختن سقف خوابگاه در آتش سوخت.

در بخشی از مطالب مندرج در رسانه های خبری فوق الذکر آمده است که " علی لندی نوجوان فداکار ایذه‌ای که برای نجات جان دو نفر از همسایه‌ها ، خودش را به خطر انداخت و در اثر سوختگی شدید درگذشت. علی چند روزی در بیمارستان امام موسی کاظم(ع) اصفهان بستری و تحت درمان بود.پیشتر وزیر کشور به استانداران اصفهان و خوزستان دستور تسریع در رسیدگی به روند درمانی این قهرمان پانزده ساله را صادر کرده بود که در پی آن استاندار، شهردار و مسوولان مختلف اصفهان با حضور در بیمارستان از نزدیک در جریان روند رسیدگی‌ها قرار گرفتند" .

روزنامه دولتی نیوویژن و برخی رسانه های اوگاندا با ارج نهادن به فداکاری نوجوان پانزده ساله ایرانی برای نجات دو زن از میان شعله‌های آتش به قیمت از دست دادن جان خود او را " قهرمان ملی ایران " نامیدند.  

رسانه های اوگاندا نوشته اند که علی لندی دانش‌آموز پانزده ساله اهل شهرستان ایذه استان خوزستان، که چند روز پیش در پی بروز حادثه آتش‌سوزی و به خطر افتادن جان دو زن، در اقدامی شجاعانه برای نجات آن‌ها تلاش کرد و دچار سوختگی شدید شد روز جمعه هفته گذشته در بیمارستان امام موسی کاظم(ع) اصفهان جان خود را دست داد.

 رسانه ها و شبکه های خبری اوگاندا نوشته اند ایرانیان از فقدان نوجوان پانزده ساله ایثارگر که برای نجات جان همسایگان خود وارد ساختمان سوخته شد ، در اندوه عمیقی به سر می برند.

 در گزارش منتشر شده رسانه های خبری اوگاندا آمده است که علی لندی وقتی که متوجه شد دو زن همسایه در خانه در حال سوختن محبوس شده اند ، به سرعت تلاش کرد تا آن ها را نجات دهد  ، اما بعد از نجات دو زن همسایه ناگهان شعله های سوزان تمام بدن او را سوزاند.

تسلیت و همدردی امام خامنه ای(مد ظله العالی)

در بخشی از بازتاب های روزنامه نیویژن و رسانه ها و شبکه های خبری اوگاندا آمده است که " در پی اقدام شجاعانه و ایثارگرانه علی لندی امام خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی با ادای احترام به پسر فداکار ، تسلیت و همدردی خود را با خانواده داغدار علی ابراز کردند.

رئیس جمهور ایران از علی لندی به عنوان یک "قهرمان ملی" یاد کرد

رئیس جمهور ایران آقای رئیسی از علی لندی به عنوان یک "قهرمان ملی" یاد کرده و گفته است "داستان ایثار" او باید نسل به نسل روایت شود. بسیاری از مقامات ایران نیز اقدامات شجاعانه علی را ستایش و با خانواده داغدیده او همدردی کردند".

تاریخ باردیگر در ایران تکرار شد

رسانه های خبری اوگاندا با اشاره به دو اقدام بشردوستانه مشابه در تاریخ ایران با بیان اینکه تاریخ باردیگر در ایران تکرار شد ، نوشته اند که "ریزعلی خواجوی که جان مسافران یک قطار را در مارس 1962 (سال شمسی 1341 ) هنگام رانش زمین از کوه های مشرف به راه آهن نجات داد و همچنین البرز زارعی ، کوهنورد سی و هشت ساله ، که در اطفای حریق در مناطق جنوب غربی ایران کمک می کرد ، پس از هیجده روز ابتلا به عفونت ناشی از سوختگی در ژوئن 2020 جان خود را از دست دادند".

علی لندی در ایران خاطره دختر جوان اوگاندائی را در جهان زنده کرد

   روزنامه دولتی نیوویژن اوگاندا در ادامه گزارش تحلیلی خود نوشته است که اقدام مشابه دانش آموز نوجوان علی لندی در ایران خاطره دختر جوان اوگاندائی را در جهان زنده کرد . علی لندی پانزده ساله درشهر ایزه واقع در جنوب غربی استان خوزستان ایران در نه سپتامبر در 9 سپتامبر ، مشابه کاری که دختر جوان اوگاندائی انجام داد در آتش سوخت. علی لندی جهان را به یاد آن دختر جوان در اوگاندا انداخت

   علی لندی برای نجات مادری هشتاد ساله و دخترش که همسایه او بودند در ساختمان ساختمان در حال سوختن فرو رفت. علی سریع مادر را با پشت خود و سپس دختر را از میان شعله های آتش به بیرون حمل نمود.

 روزنامه نیویژن نوشته است که تمام بدن نوجوان قهرمان ایرانی را شعله های آتش سوزانده بود . سریع به بیمارستان طالقانی اهواز و سپس به بیمارستان امام موسی کاظم (ع) اصفهان منتقل شد. متاسفانه علی هرگز نتوانست افرادی را که نجات داده بود ببیند. وی پس از دو هفته تحت مراقبت های ویژه ، روز جمعه سپتامبر جان خود را از دست داد.

  این روزنامه در ادامه گزارش تحلیلی خود نوشته است که علی با وجود اینکه جان خود را از دست داده است اما پیام های سازنده ای نه تنها بر کشور خود ، بلکه بر کل جهان از خود به جا گذاشته است.

  پارلمان اوگاندا در 9 ژوئن 2017 ، طی برگزاری مراسم ویژه ای ناماگاندا را رسما قهرمان ملی این کشور معرفی کرد.

فردا برای نجات جان انسان ها دیر است

 روزنامه نیویژن در ادامه گزارش تحلیلی خود نوشته است که محمدرضا قزلسفلی ، رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کامپالا از شجاعت علی لندی ستود و با اشاره به پیام دو قهرمان نوجوان ایرانی و اوگاندائی بیان کرد که همسایگان خوب در همه سطوح اعم از ملی و بین المللی اینگونه با یکدیگر رفتار می کنند. او گفت برای حل مشکل همسایه نباید تا فردا صبر کرد بلکه برای نجات همه جانبه دیگران هم اکنون باید وارد عمل شد . زیرا فردا برای نجات انسان ها بسیار دیر است.

به همسایه نگویید فردا بیا

 روزنامه فوق الذکر با اشاره به ضرب المثلی و با توجه به اقدام فوری دو نوجوان ایوون ناماگاندا و علی لندی نوشته است به همسایه خود نگویید فردا بیا . اگر می توانید همین امروز به او کمک کنید.

داستان علی لندی در ایران شبیه داستان ایوون ناماگاندا

 روزنامه دولتی نیوویژن در ادامه گزارش تحلیلی خود نوشته است آقای عیسی لوییمبازی کاتونگولو ، رئیس گروه جوانان کونووِکا  می گوید داستان علی لندی در ایران شبیه داستان ایوون ناماگاندا در اوگاندا است. او می گوید این افتخار بزرگی است که جان خود را در نجات همنوعان خود از دست بدهیم. وی گفت: اقدام دو نوجوان ایرانی و اوگاندائی نشان می دهد که جوانان در توسعه جامعه نقش حیاتی دارند. باید دید که بعد از مردن یک انسان مردم چگونه از او یاد خواهند کرد.لوییبازی گفت مردم باید از زندگی شما چیزی بیاموزند.

فداکاری علی لندی برای نسل های آینده همه ملت ها

  موسی سوئد موگانزا از دانشگاه ماکِرِره در پیام تسلیت خود که در رسانه ها و شبکه های مجازی منتشر شده است همدردی عمیق خود را با رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران امام علی خامنه ای(مدظله العالی) ، دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران و خانواده داغدار شهید علی لندی ابراز نموده است.

  او در پیام خود آورده است که فداکاری علی لندی برای نسل های آینده همه ملت هاسازنده بوده و به یادگار می ماند.

انتهای پیام/م


١٣:٤٨ - دوشنبه ١٢ مهر ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٥٩٩٩    /    تعداد نمایش : ٥٢٣خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.