English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٨ مهر ١٤٠٠
اخبار > کتاب مفاخر مشاهیر ایران به زبان سوئدی ترجمه می شود


  چاپ        ارسال به دوست

کتاب مفاخر مشاهیر ایران به زبان سوئدی ترجمه می شود

کتاب"مفاخرمشاهیرایران"توسط رایزنی فرهنگی كشورمان در استکهلم به زبان سوئدی ترجمه می شود.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، رایزنی فرهنگی ایران در سوئد جهت ترجمه کتاب مفاخر مشاهیر ایران از قرن اول تا قرن سیزدهم به زبان سوئدی با بخش ترجمه گروه منتظران دوست به توافق رسید.

این کتاب که به معرفی بزرگان و مفاخر ایران زمین می پردازد، منبع مرجعی است که با مشارکت و حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 1389به چاپ رسیده است. گروه تحقیق و تالیف این اثر عبارتند از پونه صادقی، علی اکبر وطن پرست، فاطمه خدارحمی، مهدی حبیبی. طراحی و گردآوری این اثر توسط دکتر علی رضا توکلی بینا و خانم زهرا هاشمی انجام شده و  مدیریت تحقیق و تألیف بر عهده دکتر فرید قاسملو بوده است.  تعداد صفحات کتاب 247 است.

هدف کتاب آشنایی بیشتر مردم با دانشمندان و اسطوره‌های ملی خود در طول سیزده قرن گذشته است. علاوه بر معرفی فرهیختگان در آن به تحولات سیاسی، اجتماعی و اختراعات و اکتشافات اندیشمندان نیز پرداخته شده است. این دانشمندان به دور از امکانات و تکنولوزی امروزی تنها با تفکر و اندیشه توانستند بسیاری از گنجینه‌های فرهنگی و با ارزشی را که هم‌اکنون در اختیار ماست را خلق و کشف نمایند. آنها با عشق به وطن و تکیه بر فرهنگ و عرفان اسلامی مشکلات و موانع بزرگ را تحمل کرده و به اهداف مقدسشان دست یافتند. در این راستا مجبور بودند تا با محدویت‌های اعمال شده از این اثر در قرن اول و دوم به بیوگرافی و وضعیت سیاسی اجتماعی سلمان فارسی و ابومسلم خراسانی پرادخته است. درقرن سوم از ابن خردادبه مولف کتاب المسالک و الممالک که به تشویق یکی از درباریان عباسی نوشته است و از خوارزمی، ابن ربن طبری، یعقوب لیت، حبش حاسب و شاه اسماعیل سامانی یاد می‌کند. در قرن چهارم به زندگی شاعران و دانشمندانی چون فارابی، رودکی، نیریزی، ابن بابویه، منصور حلاج، بوزجانی، زکریای رازی، جریر طبری، اصطخری، بلخی، کلینی، بلعمی پرداخته شده است. در فصل چهارم کتاب اشاره‌ای به وضعیت اجتماعی سیاسی اندیشمندان نامدار ایرانی قرن پنجم شده است که از جمله آنها می‌توان ابن‌سینا، ابوریحان بیرونی، خواجه عبدالله انصاری، سجزی، منوچهری دامغانی، فردوسی، عنصر المعالی، ابوالفضل بیهقی، ابوسعید ابوالخیر و نظام الملک طوسی نام برد.  فصل پنجم این اثر ارزشمند به زندگی و آثار دانشمندان قرن ششم پرداخته است که می‌توان از غزالی، جرجانی، خیام، انوری، میبدی، نصرالله منشی، خاقانی، طبرسی، خازنی، سنایی، عین القضات و سهروردی یاد کرد. در فصل بعدی اثر، زندگی شاعران، عرفان و دانشمندان قرن هفتم یعنی سعدی، جوینی، قطب الدین شیرازی، نظامی، عطار، ارموی، مولوی و خواجه نصیر طوسی پرداخته شده است. فصل هفتم کتاب در باره اندیشمندان و شاعران قرن هشتم است که از جمله آنها حافظ، آملی، حمدالله مستوفی، فًضل‌الله همدانی می‌توان اشاره کرد. حافظ آبرو، جامی، کاشانی و عبدالقادر مراغه‌ای در قرن نهم درخشیند که در فصل هشتم مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. فصل نهم کتاب به زندگی اندیشمندان قرن دهم از جمله مقدس اردبیلی، کمال الدین بهزاد، شاه اسماعیل، آقامیرک ( از سادات حسینی اصفهان) پرداخته است. فصل ده این اثر نگاهی به زندگی و آثار فیلسوفان و دانشمندان قرن یازدهم یعنی شیخ بهایی، رضا عباسی، شاه عباس اول، اسکندربیک منشی، ملاصدرا، فیض کاشانی، صائب تبریزی و استرابادی داشته است. در فصل یازدهم اثر به زندگی سیاسی نخبگان قرن دوازدهم از جمله نادرشاه افشار، کریم‌خان زند، علامه مجلسی اشاره مفصلی کرده است. فصل آخر کتاب اشاره‌ای دارد به اندیشمندان قرن سیزدهم از جمله لطفعلی‌خان زند، شیخ مرتضی انصاری، قائم مقام فراهانی، امیرکبیر.


١٠:١١ - پنج شنبه ٨ اسفند ١٣٩٢    /    شماره : ٦٠٩٠٤٨    /    تعداد نمایش : ٥٥١٨خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.