English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٨ مهر ١٤٠٠
اخبار > كتاب "منشور حكمت و حكومت؛ سيری در نامه امام علی(ع) به مالك اشتر"


  چاپ        ارسال به دوست

به هشت زبان ترجمه و رونمايي شد:

كتاب "منشور حكمت و حكومت؛ سيری در نامه امام علی(ع) به مالك اشتر"

مراسم رونمايی از هشت ترجمه كتاب «منشور حكمت و حكومت؛ سيری در نامه امام علی(ع) به مالك اشتر» به همت مركز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی  تأليف احمد خاتمی، سه شنبه 21 آذرماه، در محل گنبد آسمان واقع در برج ميلاد برگزار شد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در اين مراسم كه با حضور  جمعی از پژوهشگران حوزه ، دانشگاه  و علاقه مندان و با همكاري بنياد بين المللي نهج البلاغه و برج ميلاد تهران برگزار شد، ابتدا حجت الاسلام والمسلمين بهمن اكبری، رئيس مركز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنانی ضمن معرفی كتاب و مؤلف آن گفت: نامه 53 نهج البلاغه نه متعلق به 14 قرن پيش بلكه متعلق به 14 قرن آينده است، درست مانند قرآن كه صرفاً حدوث و نزول آن در زمان پيامبر اسلام(ص) بوده است اما معارف آن متعلق به آينده می باشد.

وی افزود: امام علی(ع) در اين نامه كه در مطلع آن از خويش به عنوان بنده خدا نام برده، شمايی از نظام اسلامی را به تصوير كشيده است.

حجت الاسلام اكبری به چگونگی شكل گرفتن اين اثر اشاره كرد و گفت: از دكتر خاتمی خواستيم پژوهشی در باب نامه مولای متقيان به مالك اشتر نخعی، فرماندار مصر انجام دهد كه پس از اتمام اثر آن را به رايزنی های فرهنگی فرستاديم تا برای ترجمه به زبان های كشورهای محل مأموريت خود از طريق مترجمان محلی اقدام نمايند كه تا كنون هشت ترجمه زبان های قزاقی، ايتاليايی، روسی، امهری، سوئدی، انگليسی، فرانسوی و تاگالوگ به دست ما رسيده و چاپ شده است.

وی اضافه كرد: البته همين ديروز خبر اتمام ترجمه پرتغالی نامه 53 نهج البلاغه به دست ما رسيد و در حقيقت اكنون 9 ترجمه از آن در دسترس است.

در ادامه، احمد خاتمی، مؤلف كتاب «منشور حكمت و حكومت؛ سيری در نامه امام علی(ع) به مالك اشتر» نيز طی سخنانی تصريح كرد: با اينكه حجم اين نامه زياد نيست، اما حاوی 170 نكته در مورد شيوه زمامداری است و برخی پژوهش هايی كه در مورد اين نامه انجام شده در حد رساله های دانشگاهی است.

 وی در ادامه گفت: امام(ع) در نامه خود به مالك اشتر، بر نكاتی چون ضرورت سپردن مناصب به شايستگان، رعايت حال مردم و اختصاص فرصت برای ملاقات های عمومی با مردم، جايگاه قضات، حسابداران و كسبه، دقت در تدوين عهدنامه ها و ... تأكيد كرده است.

خاتمی نامه 53 و شرحی را كه در قالب كتاب بر آن نوشته شده است، در معرفی تفكر شيعی با اهميت برشمرد.

سپس حجت الاسلام والمسلمين سيد سلمان صفوی، رئيس مؤسسه صلح لندن به تعريف حكمت و عقل پرداخت و گفت: برخلاف تصور رايج عقل، معادل «ريزن» در لاتين نيست، بلكه معادل واژه اينتلكت است.

وی افزود: امام علی(ع) در نامه خود به مالك از سه نوع عقل ياد می كند كه عبارتند از عقل معاش؛ متولی امور دنيايی انسان، عقل معاد؛ موجب هدايت انسان به سوی رستگاری و عقل ربانی كه واسطه و متعادل كننده آن دو می باشد.

صفوی در بخش ديگری از سخنانش گفت: خطبه های اول و هشتم نهج البلاغه مانيفست توحيدی، نامه 53 مانيفست سياسی و خطبه متقين مانيفست عرفانی اسلام است.

وی در مورد لزوم توجه توأمان به دنيا و آخرت خاطرنشان كرد: پل ارتباطی ميان عقل معاش و عقل معاد و نيز مانيفست توحيدی با مانيفست سياسی اسلام، خطبه متقين است كه مشخص می كند دولتمردانی موفقند كه شب با خدا معاشقه می كنند و روز در خدمت بندگان او هستند.

در ادامه این مراسم دکتر پهلوان عضو هیئت علمی دانشگاه تهران به نمایندگی از بنیاد بین المللی نهج البلاغه طی سخنانی تاکید کرد: عمر به سرعت طی می شود و ای کاش ما عمرمان را در راه اعتلای حق و حقیقت و ترویج مبانی اعتقادی صحیح و فرمایشات قرآن و ائمه اطهار قرار دهیم.

وی تاکید کرد: جمهوی اسلامی به مسئولین که چشم به نهج البلاغه و به حکومت علوی دارند و می خواهند مردم را به نام امیرالمومنین آشنا کنند و دین و دنیای مردم را در مسیری قرار دهند که رضای الهی در آن است باید بدانند که نهج البلاغه دستورالعمل حکومتی است و بهترین منبعی است که می توانند در حکومت داری از آن بهره مند شوند.

دکتر پهلوان با اشاره به ثبت عهدنامه مالک اشتر در سازمان یونسکو در سال گذشته تاکید کرد: حکومت امیرالمومین با میل و اشتیاق توده مردم صورت گرفت چرا که حکومت اسلامی بر اساس خواست و آرای مردم باید تشکیل شود و یکی از افتخارات ما در جمهوری اسلامی این است که جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد است.

دکتر امیری استاد دانشگاه و پژوهشگر برتر استان قم نیز در این مراسم گفت: کتاب نهج البلاغه برای 14 قرن پیش است اما مطالبی در همه علوم به ویژه مدیریت دارد و این در حالی است که سابقه رشته مدیریت نهایتا به 300 سال پیش بر می گردد.

وی عهدنامه مالک اشتر را الگوی مدیریت دولتی خواند و با اظهار تاسف از مهجوریت نهج البلاغه در میان شیعیان تصریح کرد: همواره در مراکز علمی در مدیریت ژاپنی به عنوان یک الگو تاکید می شود که مبتنی بر نگاه پدر به فرزند است در حالی که 14 قرن پیش مولای متقیان همین مطلب را در نامه به مالک اشتر یادآوری می کنند.

در ادامه این نشست دکتر دهشیری معاون پژوهشی  و آموزشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی طی سخنانی گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای اهتمام در دیپلماسی فرهنگی ماموریت دارد که نامه حضرت امیر به مالک اشتر حاوی مطالبی در این باب است که می تواند برای علاقه مندان این حوزه مورد توجه باشد.

وی با اشاره به مباحث مدیریتی در عهدنامه مالک اشتر تصریح کرد: بحث مدیریت زمان، انجام بهنگام امور، نحوه برخورد با دوستان و دشمنان، پیوند اخلاق و سیاست ، توجه به دیگر نقش آفرینان جامعه به غیر از نقش آفرینان حکومتی و ... از جمله مباحث مدیریتی مورد تاکید در این نامه می باشد به همین دلیل می توانیم به عهدنامه مالک اشتر به عنوان یک منشور دیپلماسی فرهنگی بنگریم.

 در پایان این مراسم از ترجمه کتاب منشور حکمت و حکومت كه به  زبان هاي قزاقي، ايتاليايي، روسين، امهري، سوئدي، انگليسي، فرانسوي، تاگالوگ ترجمه شده است. رونمایی شد.

 


٠٩:٣٢ - چهارشنبه ٢٢ آذر ١٣٩١    /    شماره : ٥٩٢٠٥٥    /    تعداد نمایش : ٧٨٧٣خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.