English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٨ مهر ١٤٠٠
اخبار > كتاب«خورشيد عدالت» در برج ميلاد رونمایی شد


  چاپ        ارسال به دوست

كتاب«خورشيد عدالت» در برج ميلاد رونمایی شد

كتاب «خورشيد عدالت» توسط مركز ساماندهي ترجمه و نشر معارف اسلامي و علوم انساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به 16 زبان ترجمه و  عصر ديروز 22 آبان ماه در برج ميلاد رونمايي شد .

به گزارش  اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، كتاب «خورشيد عدالت» ترجمه‌ای از نامه استاد محمدرضا حكيمی به فيدل كاسترو به 16 زبان زنده  طي مراسمي در  گنبد آسمان برج ميلاد تهران با حضور شخصيت هاي فرهنگي كشور رونمايي شد.

در ابتداي اين مراسم آيت‌الله سيدجمال‌الدين دين‌پرور، رييس بنياد نهج‌البلاغه در سخناني گفت: عدالت، مساله‌اي نيست كه منحصر به يك گروه يا قوم باشد. مسوولان مملكت و همه مردم در تمام كشورها وظيفه دارند نسبت به عدالت اقدام كنند. عدالت مساله‌اي است كه رعايت آن براي مادر و پدر در خانه نيز واجب است. كاسب محل نيز از لزوم رعايت عدالت به دور نيست و اين بدان معناست كه عدالت بايد دغدغه همه باشد.

وی همچنين خاطر‌نشان كرد: افراد بايد در سطح خانواده عدالت را رعايت كنند، پس اين بار عظيم اجرايی عدالت علاوه بر مسئولان سياسی ـ اجتماعی بر دوش تك تك ما نيز قرار دارد؛ همان‌طور كه امير‌المومنين علی(ع) كه الگوی برجسته اجرای عدالت در تاريخ است در مورد خانواده خودشان نيز از اجرای عدالت كوتاهی نكردند.

رئيس بنياد نهج‌البلاغه به تشريح كتاب «خورشيد عدالت» پرداخت و گفت: محمد‌رضا حكيمی از نظر ادبيات، فقه، اصول و فلسفه دارای شخصيت ويژه‌ای است و اين كتاب را در طول زمان عرضه كرده‌ است، اين كتاب، نامه‌ای از حكيمی به فيدل كاسترو برای معرفی حقيقت اسلام است و همان‌طور كه توجه داريم اسلام دارای ابعاد گسترده‌ای است كه برای آشنايی با آنها نياز به ماه‌ها و سال‌ها تحقيق وجود دارد.

رييس بنياد نهج‌البلاغه افزود:عدالت مفهومي عام براي همگان است و هر فردي به تناسب خودش بايد عادل باشد. كتاب «خورشيد عدالت» كه در واقع شامل نامه محمدرضا حكيمي در باب عدالت به فيدل كاسترو است، بر لزوم عدالت ورزيدن مردم تاكيد دارد.

دين‌پرور يادآوري كرد: استاد حكيمي زندگي خود را در راستاي عدالت قرار داد و كوشيد كه اين مهم را در زندگي و كارهاي شخصي‌اش لحاظ كند و اين موضوع به خوبي در قلم ايشان در اين كتاب مشخص است.

حجت‌الاسلام دين‌پرور ادامه داد: گاهی قله‌هايی از معرفت وجود دارد كه اگر به واسطه افراد با فرهنگ و فرهيخته در دسترس مردم قرار بگيرد مراحل آشنايی را تسهيل می‌كند.

حجت‌الاسلام والمسلمين بهمن اكبری، رئيس مركز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نيز در سخناني گفت: عدالت، مقوله‌ای است كه در وصف، وسيع ولی در عمل به ضيق افتاده است.

وی افزود: عدالت، آرمانی بزرگ برای همه انسان‌ها، قوام ملك و ملكوت الهی، بن‌مايه خلقت و اساس استواری شريعت است و خداوند نيز در اين باره در آيه 25 سوره مباركه حديد «لَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَیِّنَاتِ وَأَنزَلْنَا مَعَهُمُ الْكِتَابَ وَالْمِيزَانَ لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ» به اين نكته اشاره دارد.

حجت‌الاسلام اكبری از انتظار بشر برای آمدن موعود بزرگ، سخن گفت و خاطرنشان كرد: انسان‌ها با هدف در آغوش گرفتن كبوتر آسمان عدالت حتی حاضرند صلح را نيز به ناآرامی تبديل كنند.

وی در ادامه گفت: امام علی(ع) عدالت را از دايره ذهن و تجرد خارج كرد و در غير اين صورت، عدالت هيچ‌گاه مجسم نمی‌شد.

وی در مورد انگيزه استاد محمدرضا حكيمی از نگارش نامه به فيدل كاسترو عنوان كرد: همان‌گونه كه خود استاد می‌فرمايند، رئيس‌جمهور وقت كوبا در گفت‌وگويی با يك كشيش اروپايی از او می‌خواهد تعاليم مسيحيت را در خصوص مبارزه با ظلم و برپايی عدالت برايش شرح دهد كه كشيش نيز در چند جمله تعاليم مسيح(ع) در اين باب ذكر می‌كند.

رئيس مركز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی افزود: استاد حكيمی با خواندن مفاد اين گفت‌وگو قلم برداشته و خطاب به كاسترو می‌نويسد «به هنگام خواندن اين مصاحبه، همواره می‌انديشيدم كه در تعاليم اسلامی ـ چه آن‌ها كه در قرآن كريم آمده و چه آن‌هايی كه در سخنان و تعاليم پيامبر اكرم(ص) و امامان(ع) ذكر شده است ـ از اين گونه تعاليم و احكام قاطع و موج‌آفرين فراوان آمده است و جزء تعاليم و احكام اصلی دين اسلام بوده كه هم از نظر شماره چندان بسيار است كه به چندين جلد كتاب می‌رسد و هم از نظر محتوا در بلندترين آفاق فردسازی و جامعه‌پردازی و نشر عدالت و آزادی جای دارد و من به نمونه‌هايی در اين نامه اشاره خواهم كرد».

وی سيره حكومتی اميرالمؤمنين علی(ع) را نظام‌نامه‌ای برای عدالت و ميراثی برای بشر امروز ذكر كرد و گفت: امام علی(ع) تجسم الگوی صامت عدالت است.

حجت‌الاسلام اكبری درباره تلاش مركز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی در زمينه پل زدن ميان آرمان و عمل تصريح كرد: اگر امروز، مركز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی موفق می‌شود نامه استاد حكيمی به فيدل كاسترو درباره عدالت اسلامی و علوی را به 16 زبان ترجمه كند؛ تماماً لطف حضرت حق بوده است.

وی ابراز اميدواری كرد که انتشار اين كتاب، گامی برای تبليغ و ترويج ديگر مفاهيم انسانی و اسلامی باشد.

هوشيار  مديرعامل برج ميلاد  نيز در اين مراسم به برنامه‌هاي فرهنگي برج ميلاد اشاره كرد و گفت: برج ميلاد نسبت خودش را با شهرهاي بزرگ و قديمي اسلامي مي‌سنجد و سعي مي‌كند مانند گلدسته‌هاي مساجد شهرهاي قديمي خودنمايي كند و يك رونمايي ايراني و اسلامي را به عنوان يادمان ملي ايرانيان از خود بروز دهد.

وي افزود: براي تحقق اين مهم نياز است كه پازل‌هاي فرهنگي و هنري ايراني ـ اسلامي را در برج ميلاد به نمايش بگذاريم كه يكي از آن‌ها رونمايي از كتاب‌هاي فاخر فرهنگ و هنر ايراني و اسلامي است.

مديرعامل برج ميلاد ادامه داد: با توافقي كه با بنياد نهج‌البلاغه داشتيم قرار است هر ماه يكي از كتاب‌هاي مربوط به حضرت علي(ع) را در گنبد آسمان برج ميلاد رونمايي كنيم و اين دومين رونمايي كتاب است كه در اين مكان برگزار مي‌شود. درهاي برج ميلاد براي انجام فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري فاخر باز است و از تمامي ناشران و نويسندگان دعوت مي‌كنم براي اجراي چنين برنامه‌هايي تعامل خود را با برج ميلاد بيشتر كنند.

محمدجواد ادبي،رييس انجمن آثار و مفاخر فرهنگي  نيز در اين مراسم، پرداختن به فعاليت‌ها و آثار مفاخر فرهنگي را از اهم برنامه‌هاي انجمن آثار و مفاخر فرهنگي دانست و گفت: استاد محمدرضا حكيمي فردي است كه نگاه معنوي و عميقي به معارف اهل بيت(ع) دارد و جزو آن دسته از مفاخر فرهنگي هستند كه آثار بي‌نظيري را تاكنون خلق كرده است.

رييس انجمن آثار و مفاخر فرهنگي افزود: استاد حكيمي در فضاي گفتار و نوشتار مي‌تواند تاثير عميقي را بر حوزه معارف داشته باشد. او آثاري را خلق مي‌كند كه مملو از معارف اهل بيت(ع) و مداقه‌هاي ديني و الهي بر پايه حكمت ديني است. حكيمي استاد ارزشمندي است كه در آثار او حكمت ديني ناب موج مي‌زند، حكمت ديني كه نه با فلسفه‌هاي يوناني آميخته شده است و نه با عرفان‌هاي كاذب.

وي افزود: حكمت نابي كه در آثار استاد حكيمي وجود دارد، مدار خود را بر موازين اهل بيت عصمت و طهارت(ع) تنظيم كرده و با برداشت‌هاي ديني ناب از قرآن، خود را بازيابي كرده است. از همين رو حكيمي جزو مفاخر فرهنگي است كه ذهنيت متفاوتي در آثار خود به نمايش مي‌گذارد و كتاب‌هاي او آثاري ارجمند و متفاوتند كه مي‌توانند تذكر نابي براي همه افرادي باشند كه دنبال حكمت ناب هستند.

ادبي همچنين بزرگداشت محمدرضا حكيمي را جزو برنامه‌هاي آينده انجمن آثار و مفاخر فرهنگي دانست و گفت: اگر ايشان قبول كنند، برنامه بزرگداشت ايشان را تا پيش از پايان سال برگزار مي‌كنيم.


١٠:٠٤ - سه شنبه ٢٣ آبان ١٣٩١    /    شماره : ٥٩٠٨٦٤    /    تعداد نمایش : ٣٨١٤خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.