English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ١٥ آذر ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و چين/ 5

عادل خانی: نقش ایران در انتقال دستاوردهای تمدنی جهان امری انکار ناپذیر است

کارشناس توسعه روابط فرهنگی چین در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اظهار کرد: نقش میانجی ایران در انتقال دستاوردهای تمدنی جهان امری انکار ناپذیر است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، عادل خانی، کارشناس توسعه روابط فرهنگی چین در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنرانی خود، با اشاره به نقش ایران در تبادل فرهنگی شرق و غرب مطرح کرد: اهمیت بنیادین و نقش زیربنایی فرهنگ در تکامل و تکاپوی ابنای بشری به گونه‌ای است که می‌توان از آن به عنوان یک سرمایه، دستاورد و گنجینه از علوم، معارف، ارزش‌ها و سنت‌های زندگی یک گروه و ملت یاد کرد.

وی ادامه داد: لزوم شناخت سایر ملت‌ها، جوامع و فرهنگ‌ها داشتن ظرفیت دگرپذیری، احساس نیاز به دیگران و تقویت روحیه نوع دوستی و تشریک مساعی عواملی برای گسترش ارتباطات میان فرهنگی هستند.

خانی با تأکید بر اهمیت گفت‌وگوی فرهنگ‌ها گفت: سرزمین ایران به سبب موقعیت خاصی که در تقاطع تمدن و فرهنگ قرار گرفته از دیرباز محل ظهور و تعامل ادیان و عقاید گوناگون بوده است و مردمان این سرزمین بیش از سایر به اهمیت و ضرورت تعامل و گفت‌وگوی فرهنگ‌ها پی برده‌اند و به همین علت است که تاریخ سرزمین پر از اندیشمندان بزرگ در این حوزه است.

وی بیان کرد: شناخت این موقعیت مهم جغرافیایی به هزار سال پیش برمی‌گردد که برای نخستین بار اندیشمند ایرانی ابوریحان بیرونی منجم و فیلسوف و ریاض دان برجسته این موقعیت را در یک نقشه فرضی ذهنی به ترسیم کشد و اهمیت جایگاه ایران را نشان داد.

معاون پیشین رایزن فرهنگی کشورمان در چین افزود: در این نقشه، موقعیت میانجی ایران در میان تمدن‌های آن دوره که شامل تمدن‌های چین و ترک و هند در شرق و تمدن عرب و روم در غرب نشان داده شده است با مروری بر تاریخ فرهنگی جهان می‌توان مشاهده کرد که بسیاری از دستاوردهای فرهنگی شرق از طریق ایران به جهان غرب معرفی شده که از آن جمله انتقال دانش ابریشم بافی از طریق ایران به غرب و همچنین آشنایی غربی‌ها با تمدن چین از کانال ایران یاد کرد.

وی اضافه کرد: نقش میانجی ایران در انتقال دستاوردهای تمدنی جهان امری انکار ناپذیر است و در حال حاضر با توجه به پیشرفت‌های تکنولوژی امکان تسریع در اینگونه تبادلات بیش از پیش شده است.

خانی همچنین، یادآور شد: این نقشه تاریخی براساس نقشه امروزی جهان پیاده شده است که هفت تمدن جهان در آن ترسیم شده است که ایران در میان این تمدن‌ها نقش آفرینی می‌کند. به طورکلی، روند تعامل و تبادل فرهنگ‌ها در ایران از سابقه بسیار تاریخی برخوردار است و ایران همیشه نقش میانجی و تبادل فرهنگ‌ها را به خوبی ایفا کرده است.

وی خاطرنشان کرد: ما تجربه جهان تکثرگرایی فرهنگی، جهان چند تمدنی، چند فرهنگی و تکثرگرایی فرهنگی را تا چند صد سال قبل، بین تمدن‌های پیشین تجربه کردیم. متأسفانه چند صد سالی است که جهان غرب با یک جهانی تک قطبی به دنبال سلطه است و این فرصتی است برای تمدن‌های کهن مثل ایران و چین که در راستای جهان متکثر و یا چند فرهنگی گام بردارند و در این میان، فرهنگ‌های کهن نقش اساسی دارند و امیدوارم این نشست‌ها با کمک و همیاری جامعه دو کشور تداوم حرکت به سوی جهان چند فرهنگی باشد.

بر اساس این گزارش، به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار و سخنرانان مقالات خود را در مورد ابعاد گوناگون ظرفیت‌های فرهنگی و تمدنی ایران و چین برای همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه ارایه کردند.

این برنامه با همکاری و مشارکت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در چین و مرکز مطالعات آسیایی دانشگاه تهران تا پایان روز چهارشنبه (۲۴ شهریورماه) نیز ادامه می‌یابد.

انتهای پیام/ص

 

 

 


١٤:٠١ - سه شنبه ٢٣ شهريور ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٣٥٦٢    /    تعداد نمایش : ٧٢٤خروج
خبرهاي مهم
رقابت نمایش ايراني «صنعان» در بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر کارتاژ تونس
همزیستی مسالمت آميز میان پیروان ادیان گسترش یابد
رشد کتاب‌های کودکان و نوجوانان در ایران بسیار چشمگیر است
عصر جدید مسلمانان بعد از شکل گیری انقلاب اسلامی ایران آغاز شد
چالش‌های پیش روی زندگی دینی جدی است/ ویژگی‌های نظام اجتماعی اسلامی
لزوم وحدت بین مذاهب مختلف اسلامی در مقابل دسیسه‌های دشمنان اسلام
علاقه‌مند به ارتباط مستمر با مراکز علمی ایران هستیم
بازتاب گسترده انتصاب رئیس جدید سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در رسانه‌های اوگاندا
ششمین شماره نشریه الکترونیکی «المشهد الثقافی» منتشر شد
حضور موتورسواران پاکستانی در خانه فرهنگ ایران در کویته
جدیدترین شماره نشریه فرهنگی ـ اسلامی نور منتشر شد
نمایندگان فرهنگی ايران به دنبال استحکام پیوندهای دوستی با ملت‌های منطقه هستند
وبینار «نقش زنان در فرآیند رشد و شکوفایی عرصه‌های مختلف اجتماعی جامعه»
چین خواستار گسترش همکاری دانشگاهی با ایران شد
سمینار «بررسی ادبیات کودک و نوجوان در کتاب‌های زبان فارسی»
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.