English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٢٨ دی ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری وبینار بررسی «رومی‌خوانی: کتاب عشق و آیات عرفانی» در اندونزی

با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در اندونزی، وبینار بررسی کتاب «رومی خوانی: کتاب عشق و آیات عرفانی» نوشته عفیفه احمد با موضوعیت دانش معنوی و فکری از مولانا جلال الدین رومی برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، وبینار بررسی کتاب «رومی خوانی: کتاب عشق و آیات عرفانی» با حضور دانشجویان و اساتید دانشگاه‌های اندونزی و با همکاری لابراتوار شفاء القلوب گروه تحصیلی تصوف روان درمانی دانشکده اصول‌الدین دانشگاه اسلامی دولتی سونان گونونگ جاتی باندونگ و رایزنی فرهنگی ایران در اندونزی از طریق سیستم زوم و پخش از طریق یوتیوب TV NU (تی وی نهضت العلماء) برگزار شد.

در آغاز این وبینار، ویدودو، استاد و مدیر اتاق ایران در دانشگاه باندونگ در باره اهداف برگزاری این نشست مطالبی بیان کرد و مختار غزالی، مدیر گروه تصوف روان درمانی دانشگاه باندونگ ضمن تشریح فعالیت‌های این گروه گفت: تصوف روان درمانی یک برنامه تحصیلی است که دو رشته تصوف و روان درمانی را با هم ترکیب می‌کند تا موضوعات مربوط به مشکلات روانپزشکی را با رویکردهای روانشناختی و تصوف مطالعه کند.

وی اظهار کرد: تصوف علمی برای درک چگونگی تصفیه روح، تطهیر اخلاق، ساختن ظاهری و درونی و کسب سعادت ابدی است. روان درمانی تلاشی برای بهبود مشکلات مربوط به افکار، احساسات و رفتار است. این رشته نه تنها به مطالعه یک مشکل بهداشت روانی از دیدگاه علمی و پزشکی می‌پردازد، بلکه دانشجویان این برنامه با علوم دینی آشنا می‌شوند تا آنها را در تلاش برای درمان بیماری‌های روانی ادغام کنند.

غزالی اضافه کرد: فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند وارد چندین رشته حرفه‌ای شوند از جمله روان درمانگر، مربی روان درمانی، درمانگر كودكان با نیازهای ویژه، معلمان در مدارس خاص، مشاوران خانواده یا جامعه، انگیزاننده، تسكین دهنده در بیمارستان‌ها و همچنین، محققان اجتماعی و از آنجا که آثار رومی از محتوای غنی تصوف یا عرفانی برخوردار است، بحث و بررسی این کتاب اهمیت دارد، به ویژه اینکه این کتاب توسط کسی تهیه شده که دسترسی به منابع و زبان اصلی رومی و دانشمندانی در این زمینه بوده است.

مولوی خاستگاه عرفان و فرهنگ اسلامی است

مهرداد رخشنده، رایزن فرهنگی ایران در اندونزی نیز در سخنانی، گفت: مولای روم، مولانا، مولوی، رومی یا به هر نام دیگری او را بخوانیم، یکی از چهار رکن اساسی زبان و ادبیات پارسی است که نام او نه در ایران، که در پهنه گیتی می‌درخشد. بی شک می‌توان او را در عرصه عرفان و اشعار عارفانه عاشقانه، شاخص ترین دانست.

وی افزود: مولانا جلال الدین بلخی که ما او را به نام «مولانا» می‌شناسیم، نقش بسزایی در شکل‌گیری مفاهیم عرفانی در ادبیات ایرانی دارد.

رخشنده تأکید کرد: مولوی خاستگاه اصلی عرفان اسلامی و فرهنگ اسلامی است. پیام‌های عرفان اسلامی که در آثار مولوی به شیوه‌ای هنری و متناسب ارائه شده است؛ در واقع آراء و آثار مولوی را از دو جهت مهم کرده است، نخست اینکه مولوی از بزرگترین عارفان سنت اول عرفانی است که در سدۀ هفتم این سنت را به اوج رسانده و مفاهیم بلند عرفانی را به بیان آورده است.

وی در ادامه، گفت: مولوی با بیان تعالیم و مواجید عرفانی در قالب زبان فارسی، نقش مهمی در شکوفایی و ارتقاء جایگاه زبان فارسی داشته است. در باب اخلاق و تربیت نیز نكته سنجی‌های بدیع دارد. سرچشمه خوشی‌ها را جان می‌شمارد و لذات معنوی را كه قابل سلب و انتزاع نیست و برذات جسمانی كه فانی است، ترجیح می‌دهد و در طریقت، ریا و خود پرستی را به مثابه بند و زنجیر آهنی می‌شناسد و حتی علم و دانش را، اگر سبب مزید عجب و پندار شود، فضیلت نمی شمارد و حجاب راه می‌داند.

رخشنده اذعان کرد: بنابراین، اخلاص و پاكی نیت را هم در علم و هم در عمل، لازم می‌داند و تأكید می‌كند كه انسان باید در اعمال خود جز به خدا نظر نداشته باشد و معتقد است تا وقتی نظر انسان از غبار هوی و شهوات نفسانی زدوده نشود، به حقیقت كه در واقع روشن و آشكار است، نایل نخواهد شد.

وی ضمن بیان مطلب فوق، تأکید کرد: نکته اعجاب انگیزی که در مورد آثار مولانا وجود دارد همه گیر بودن آن است. اشعار مولوی آنچنان همه جانبه است که فارق از ملیت و قومیت دامنه گسترده بشر را در برمی‌گیرد. یکی از اشعار بنام مولانا که در سطح بالاتری از عرفان قرار دارد، «مثنوی معنوی» است که افراد نسبت به آن رغبت بیشتری نشان می‌دهند و تماما در مورد عرفان و عشق الهی و راه های نزدیک شدن انسان‌ها به پروردگار است.

سخنران بعدی نشست، مختار صالحین، استاد برنامه تصوف درمانی دانشگاه اسلامی دولتی باندونگ بود. وی گفت: جلال الدین رومی شاعر مسلمان، اندیشمند، عارف بزرگ از ایران بوده است که می‌توان از بهاء الدین ولد، عالم دینی، فقیه و عارف و از اساتید مهم رومی نام برد که در تشکیل شخصیت رومی تأثیر داشتند.

وی ادامه داد: ملاقات رومی با شمس الدین تبریزی نقطه عطف یا شروع تحول روحی است و رومی شخصیت خود را پیدا کرد. رومی عارفی است که دارای معمای پراکنده است.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: در این کتاب تلاش شده پراکندگی معمای رومی را جمع کند و برای جمع آوری و تنظیم این معما به باهوشی در تفکر، مهارت فهم شعر، دقت تحلیل و رفتار حکیمانه نیاز دارد که اینجا نویسنده در تلاش است نقش خود را در تهیه کتاب بازی کند. برخی از تحلیل‌های نویسنده خارج از منظور واقعی رومی است. نویسنده می‌خواهد اندیشه رومی را با وضعیت امروز تطبیق دهد.

سخنران پایانی نشست، عفیفه احمد، نویسنده کتاب رومی خوانی بود که ضمن بیان مختصری در باره تصوف و روان شناسی، بیوگرافی رومی و آثارش، گفت: مثنوی معنوی رومی از آثار مهم اوست که دارای ویژگی‌های خاصی است و در 6 جلد قرار دارد و شاهد معنویت پخته تری در آن هستیم. اشعار عظیم و طولانی در قالب داستانی است که با پیام‌های اخلاقی آمیخته است.

انتهای پیام/ص


١٢:١١ - دوشنبه ٥ تير ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٠٧٤٠    /    تعداد نمایش : ٨٨٦خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
انتشار جلد پنجم تفسیر داستانی قرآن در الجزایر
ترجمه آثار آکادمیک در حوزه‌ ایرانشناسی تداوم یابد/ لزوم مشارکت محققان آشنا با زبان و ادب فارسی
برگزاری آزمون پایان دوره متوسطه زبان فارسي در مرکز فرهنگی ایران در بغداد
حضور مؤسسه الهدی با بیش از 43 عنوان کتاب در نمایشگاه بین‌المللی کتاب دوحه قطر
شهید حاج قاسم سلیمانی یکی از قهرمانان بزرگ تاریخ است
شهید سلیمانی نمونه کامل انسان تربیت شده در مکتب اسلام است
ترجمه انگلیسی کتاب «حکمت‌نامه عیسی بن مریم(ع)» منتشر شد
عرضه 250 عنوان کتاب در سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب دوحه
ضرورت آشنایی نسل جوان با مکتب شهید سلیمانی
تعامل و تقویت اتحاد بین ادیانی بهترین راهکار مقابله با دشمنان بشریت است
اقدامات رایزنی فرهنگی ایران در تانزانیا در دومین سالگرد شهادت سردار دلها
اعطای فرصت مطالعاتی و دوره‌های دانش افزایی در ایران
برگزاری مراسم دومین سالگرد سردار در لبنان/ اهتراز پرچم مقاومت + عکس
برپایی نمایشگاه «آخرین انقلاب» در جزیره کرت» در موزه آتن
انتشار مقاله «قاتلان سردار سلیمانی کجا هستند؟» در اوگاندا
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  همایش «بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی: مدافع آزادی، امنیت و زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان» برگزار و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی ایران، رهبران ادیان توحیدی از کشورهای سوریه، لبنان، عراق و ایران، سخنرانی کردند.

 • بازدید رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از خبرگزاری تسنیم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امروز (7 دی‌ماه) از تحریریه خبرگزاری تسنیم بازدید کرد.

 • سفر یک روزه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به قم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور در سفر به قم ضمن زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) با جمعی از مراجع تقلید، علما و شخصیت‎های حوزوی دیدار و گفت‌وگو کرد که در این دیدارها بر ضرورت صدور انقلاب با انتقال معارف اسلامی و سواد عمیق قرآنی، روایی و تاریخی به جهانیان، تأکید شد.

 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.