English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ١٦ آذر ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

مشارکت رایزنی فرهنگی ایران در اسپانیا در برگزاری نخستین نمایشگاه مجازی قرآن

رایزنی فرهنگی ایران در اسپانیا در برگزاری بخش بین‌المللی نخستین نمایشگاه مجازی قرآن کریم مشارکت می‌کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، محمد مهدی احمدی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا در نشستی که به صورت مجازی برگزار شد، برنامه‌های این نمایندگی برای مشارکت در برگزاری نخستین نمایشگاه مجازی قرآن کریم تشریح کرد.

در این نشست که به میزبانی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هماهنگی مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی برگزار شد، از پنج نمایندگی فعال فرهنگی خارج از کشور از جمله رایزنی فرهنگی ایران در اسپانیا برای حضور در نمایشگاه دعوت شده بود. نمایندگان دفاتر فرهنگی در عراق، لبنان، تونس و هند نیز دیگر مدعوین در این جلسه بودند.

عبدالهادی فقهی زاده، معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد درباره نمایشگاه قرآن امسال که هر ساله در ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود، افزود: نمایشگاه امسال نخستین دوره‌ای است که به صورت مجازی برگزار می‌شود. پس از تجربه موفقیت آمیز برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به صورت مجازی که امسال اجرا شد، وزارتخانه تصمیم گرفت برای جلوگیری از تجمعات و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی اعلام شده، نمایشگاه را به شکل مجازی برگزار کند و در این امر دو نهاد مرکز فعالیت‌های فرهنگی و هنری در فضای مجازی و نیز خانه کتاب و ادبیات ایران به کمک معاونت قرآن و عترت آمدند.

وی افزود: طراحی و مدل سازی برای نمایشگاه قرآن از چهار ماه پیش در این معاونت آغاز شد و سرانجام به یک مدل مناسب برای اجرای نهایی رسید. در این مدل دو بخش عمده برای نمایشگاه در نظر گرفته شد: بخش فروشگاهی و بخش محتوایی.

معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد سپس به توضیح هرکدام از این بخش‌ها پرداخت و گفت: در بخش فروشگاهی ایده اصلی، بازسازی فروش واقعی (از همان نوعی که در سال های گذشته در این نمایشگاه برقرار بوده است) در دستور کار قرار گرفت. فروش محصولات در سه حیطه موضوعی-مفهومی طراحی شده است: اول حیطه منابع مکتوب (مثل نرم افزارهای قرآنی و معارف اهل بیت)، دوم حیطه دین و زیرشاخه های آن (مثل فقه و اصول و کلام) و سوم حیطه کتاب دفاع مقدس که به این دو حیطه قبلی الحاق شده است.

 فقهی زاده تأکید کرد: در این دوره جایی برای فروش محصولات فرهنگی و هنری دیده نشده است و تنها استثنا در این زمینه نرم افزارهای علوم انسانی و اسلامی هستند تا وجه تخصصی بودن در عین عمومیت نمایشگاه حفظ شود. 545 ناشر با هزاران عنوان کتاب در این بخش ثبت نام کرده اند و مجموعه خانه کتاب و ادبیات ایران مدیریت و اجرای این بخش از نمایشگاه را بر عهده دارد.

وی به معرفی بخش دوم نمایشگاه قرآن امسال پرداخت و گفت: بخش دوم بخش محتوایی است. در این بخش خدمات مختلف آنلاین قرار گرفته اند. آموزش‌های مجازی، کودک و نوجوان، وبینارهای تخصصی و ... از اجزای این بخش هستند و مؤسسات مربوطه این خدمات را با تخفیف های ویژه در نمایشگاه عرضه می کنند.

معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد اظهار کرد: در این بخش از نمایشگاه 20 وبینار تخصصی با موضوع توسعه فرهنگ قرآنی و ترویج معارف به زبان فارسی برگزار خواهد شد و 10 وبینار به زبان های خارجی برگزار می گردد. همچنین یک بخش موسوم به نگارخانه نیز پیش بینی شده است که در آن 350 اثر ممتاز هنری قرآن کریم که در خانه کتاب و ادبیات نگهداری می شوند در آن ارائه می گردند. این آثار تنها برای بازدید خواهند بود.

فقهی زاده پس از ترسیم فضای کلی طراحی شده برای برگزاری نمایشگاه قرآن بیان کرد که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کردند که باید برای نمایشگاه امسال مخاطبان بین‌المللی نیز در نظر گرفته شوند. به این ترتیب مقرر شد در فرصت باقی مانده تا افتتاح نمایشگاه، یک بخش بین‌المللی نیز به بخش‌های فعلی افزوده شود و برای این کار می‌خواهیم از ظرفیت نمایندگی‌های فرهنگی خارج از کشور کمک بگیریم.

بهمنی، رییس مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی ضمن اشاره مجدد به ضرورت افزودن بخش بین‌المللی به نمایشگاه هدف از نشست را مشورت با رایزنان فرهنگی جهت ارتباط با فضای قرآنی کشورهای محل مأموریت با حداقل هزینه، در زمان کم و با هدف افزایش مخاطبان بین المللی نمایشگاه توصیف کرد. 

احمدی، رایزن فرهنگی ایران در اسپانیا در این خصوص ضمن اعلام آمادگی این رایزنی برای حضور و مشارکت در بخش بین‌الملل نمایشگاه سه پیشنهاد مشخص را مطرح کرد.

وی افزود: رایزنی فرهنگی ایران در اسپانیا می‌تواند از یک سو این مراکز اسلامی را در قالب‌های مناسب معرفی کند، دوم اینکه می‌تواند با فعالین و خادمین قرآنی در این کشور مصاحبه‌هایی انجام دهد و یا آنها را به برگزارکنندگان بخش بین‌المللی نمایشگاه وصل کند و سوم اینکه ظرفیت نمایشگاه قرآن مجازی برگزار شده در سال گذشته از سوی این نمایندگی را در اختیار نمایشگاه قرار دهد.

احمدی همچنین، بر اهمیت استفاده از زبان اسپانیایی به عنوان زبان بومی و اصلی در این برنامه‌ها تأکید کرد که می‌تواند در کنار دو زبان انگلیسی و عربی بر غنای بخش بین‌المللی بیافزاید.

در ادامه این نشست، رایزنان فرهنگی کشورهای فوق الذکر به بیان دیدگاه‌های خود در این موضوع پرداختند.

انتهای پیام/ص

 


٠٩:٠٧ - چهارشنبه ٨ ارديبهشت ١٤٠٠    /    شماره : ٧٦٨٥٩٧    /    تعداد نمایش : ٩٥٦خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
رقابت نمایش ايراني «صنعان» در بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر کارتاژ تونس
همزیستی مسالمت آميز میان پیروان ادیان گسترش یابد
رشد کتاب‌های کودکان و نوجوانان در ایران بسیار چشمگیر است
عصر جدید مسلمانان بعد از شکل گیری انقلاب اسلامی ایران آغاز شد
چالش‌های پیش روی زندگی دینی جدی است/ ویژگی‌های نظام اجتماعی اسلامی
لزوم وحدت بین مذاهب مختلف اسلامی در مقابل دسیسه‌های دشمنان اسلام
علاقه‌مند به ارتباط مستمر با مراکز علمی ایران هستیم
بازتاب گسترده انتصاب رئیس جدید سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در رسانه‌های اوگاندا
ششمین شماره نشریه الکترونیکی «المشهد الثقافی» منتشر شد
حضور موتورسواران پاکستانی در خانه فرهنگ ایران در کویته
جدیدترین شماره نشریه فرهنگی ـ اسلامی نور منتشر شد
نمایندگان فرهنگی ايران به دنبال استحکام پیوندهای دوستی با ملت‌های منطقه هستند
وبینار «نقش زنان در فرآیند رشد و شکوفایی عرصه‌های مختلف اجتماعی جامعه»
چین خواستار گسترش همکاری دانشگاهی با ایران شد
سمینار «بررسی ادبیات کودک و نوجوان در کتاب‌های زبان فارسی»
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.