English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٠٧ آذر ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در ارمنستان

رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان با همکاری انستیتو ادبیات آکادمی ملی علوم جمهوری ارمنستان و دانشگاه دولتی ایروان، مراسم روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی را برگزار کرد.

 به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ، محمدرضاحیدری، رایزن فرهنگی کشورمان با اشاره به پرشمار بودن سخن سرایان بزرگ پارسی، مقام و جایگاه فردوسی را ویژه توصیف کرد و فردوسی را زنده نگاه دارنده زبان و فرهنگ ایرانی خواند که در طول تاریخ ارزش و اهمیت اثر او روز به روز بیشتر شده است.

حیدری گفت: در ادبیات فارسی حدود 20 اثر حماسی همچون سام نامه، گرشاسب نامه و... وجود دارد اما شاهنامه فردوسی چونان گوهری تابناک در این میان می درخشد.

وی با اشاره به این که شاهنامه گنجینه گران سنگ حکمت ، دانش ،اخلاق و فرهنگ و هنر است که بر آمده از خواسته ها و کوشش های تاریخ ایرانیان بر تعریف هویت ایرانی خود بوده و دلیل ماندگاری شاهنامه است تصریح کرد: توجه فردسی به پیامبر اسلام (ص) و اهل بیت (ع) از دیگر دلایل محبوبیت فردوسی در میان مردم مسلمان ایران است.

حیدری سپس  به تأثیر گذاری شاهنامه در سایر فرهنگ ها از جمله هند و آسیای مرکزی و قفقاز و ترکیه اشاره کرد و افزود: با اشاره به نقاشی هایی که طی قرن های گذشته در ایران و هند و... از شاهنامه شده است، عمومیت یافتن شاهنامه به صورت نقالی خوانی و شاهنامه خوانی و تصویر گری داستان های شاهنامه را عامل مهم گسترش و پایداری شاهنامه توصیف کرد.

درادامه این مراسم پطروس دمیرچیان دبیر اتحادیه نویسندگان ارمنستان ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی ج.ا. ایران برای برگزاری مراسم ها و نشست های فرهنگی, از تلاش رایزنی فرهنگی برای پیوند فرهنگ ایران و ارمنستان تقدیر کرد و آمادگی اتحادیه نویسندگان را برای همکاری بیشتر با رایزنی بخصوص در عرصه ترجمه آثار اعلام نمود.

او سپس در خصوص استواری متن شاهنامه و تاثیر پذیری نویسندگان و شاعران ارمنی از شاهنامه فردوسی و ترجمه شاهنامه به زبان ارمنی پرداخته و به تلاش ها و علاقه تومانیان، شاعر بزرگ ارمنی به فردوسی اشاره کرد.

در ادامه این مراسم دوریکیان، رئیس انستیتو ادبیات آکادمی علوم جمهوری ارمنستان با اشاره به تأثیر پذیری شاعران و نویسندگان ارمنی از شاهنامه، از ریشه های عمیق فرهنگی و تاریخی مشترک دو ملت یاد کرد.

وی به نقش فردوسی در احیای هویت ایرانی پس از تسلط اعراب اشاره کرد و با تأکید بر چهار دوره اصلی تاریخی ایران که شاهنامه به آن اشاره می کند، در خصوص زندگینامه فردوسی سخنانی ایراد نمود.

سخنران بعدی این همایش سوسانا هوانیسیان باموضوع «فردوسی بخشی از علایق ادبی تومانیان و بررسی آن از لحاظ زاویه علایق ادبی او» بود. وی در سخنان خود به تأثیر پذیری تومانیان، شاعر و نویسنده بزرگ ارمنی از ادبیات ایران بخصوص فردوسی پرداخت و مدعی شد تومانیان همیشه از شکوه ادبیات فارسی سخن می گفته و همواره از ادبیات و فرهنگ ایرانی در حد پرستش صحبت می کرده است.  او به نقل از مارکار آودیسیان، نثر نویس و مترجم ارمنی گفت: تومانیان فردوسی را می پرستیده است و بر همین اساس اقدام به ترجمه شاهنامه  فردوسی به زبان ارمنی کرد.هوانیسیان، تومانیان را از مروجین ادبیات فارسی در ارمنستان و ادبیات ارمنی خواند و تأثیر شاهنامه در ادبیات فارسی را بسیار زیاد ذکر کرد.

وی تأکید کرد :هیچکس مثل فردوسی نتوانسته اقدام به احیای استقلال و تمدن و فرهنگ کشور بنماید.فردوسی توانسته با ذوقی منحصر به فرد تاریخ کشور خود را بیان کند. او سپس به بیان خصوصیاتی از شاهنامه پرداخت.

درادامه این مراسم گارنیک گئورگیان با ارائه مقاله ای با عنوان «اندیشه های فلسفی قبل از زمان فردوسی و  پس از دوران فردوسی»  به بیان خصوصیات حکومت های ایران در طول تاریخ پرداخت. او سرزمین ایران را مرکزی از فرهنگ‌ها، مذاهب و اقوام مختلف خواند و تأکید کرد پادشاهان ایران همیشه با دوستی و احترام با همه اقوام تحت حاکمیت خود رفتار می نمودند.

گئورگیان شاهنامه را نتیجه و بر گرفته از فرهنگ و تمدن ایرانی خواند که ویژگی های ملت ایران را معرفی می کند و از فرهنگ های دیگر اخذ نشده است. وی همچنین منطقه تحت سیطره فرهنگ و تمدن ایرانی را بسیار گسترده و وسیع خواند.

گارنیک گئورگیان تأکید کرد ایرانیان احترام خاصی برای اسلام قائلند و در عین حال به فرهنگ و تمدن خود پایبند هستند.وی افزود :در ایران همیشه دیدگاههای مختلف علمی و فلاسفه در کنار هم به حیات خود ادامه داده و این مشخصه فرهنگ و تمدن ایران است که همه مکاتب ادبی و فرهنگی و دینی در کنار هم رشد کرده اند.

گئورگیان در پایان با اشاره به ریشه دار بودن فرهنگ و تمدن ایرانی گفت: در طول قرن ها هیچیک از اقوام مهاجم نتوانستند فرهنگ و تمدن ایرانی را از بین ببرند بلکه در فرهنگ ایرانی حل شدند.

دیگر سخنران این همایش لوسینه وارطانیان بود. او سخنرانی خود را با عنوان  "شاهنامه از زاویه ارزیابی ادبی پژوهشگران ارمنی» به حضار ارائه داد و با اشاره به جایگاه ادبیات فارسی در ادبیات ارمنی؛ مدعی شد سفرها و سفرنامه ها باعث معرفی هر چه بیشتر فرهنگ و ادبیات ایرانی بخصوص پس از ق 19،در بین خوانندگان ارمنی شد.

وی گفت:  بسیاری از پژوهشگران ارمنی با اشاره به اینکه آثار فردوسی یک آثار ادبی است که به نیازهای روزمره، ادب و رسم و حفظ هویت واقعی ایرانیان توجه دارد ابراز تأسف می‌کنند که در ادبیات ارمنی ، اثر ادبی به برجستگی شاهنامه که به دنیا و هویت ملی توجه داشته باشد خلق نشده است.

در پایان آستغیک گغامیان عنوان استاد دانشگاه دولتی ایروان مقاله ای با عنوان «داستان های عاشقانه در شاهنامه» ارائه نمود.

او بر جایگاه ویژه شاهنامه از لحاظ هنری و تعلیم و تربیت، نه تنها در ادبیات فارسی بلکه در ادبیات جهانی تاکید کرد.

آستغیک گغامیان از ویژگی های خاص شاهنامه توجه به ملت را به جای فرد معرفی کرد و گفت: در داستان های عامیانه و عاشقانه رسیدن به یک شخص و یا نتیجه گیری یک شخص مورد توجه بوده است اما در شاهنامه همه برای خوشبختی و پیروزی ملت تلاش می کنند و شخصیت های داستان بزرگند به دلیل آنکه در جهت آرمان های ملت گام بر می‌دارند و برای رسیدن به آن تلاش می کنند و حتی داستان های عاشقانه در شاهنامه هم در خدمت پیشرفت کشور و مردم هستند.از دیگر ویژگی های شاهنامه از نگاه خانم گغامیان عدم معرفی یک قهرمان خارق العاده بدون ایراد است و حتی قهرمانان داستان او هم خطاهایی مرتکب می شوند.

او همچنین به توجه فردوسی به زنان و توانایی های آنها اشاره کرد که زنان نیز در شاهنامه قهرمان هستند و خصوصیات پهلوانی دارند.

دراین همایش، فارسی آموزان مدرسه کارپی و دانشجویان دانشگاه زبان های خارجی (بریوسف)، به شاهنامه خوانی پرداختند و آقای آرتاک وارطانیان نیز شعری با عنوان "به برادر ایرانی من" را برای حضار قرائت نمودند.

در پایان مراسم خونیکی از دانشجویان ایرانی مقیم ارمنستان و از اعضای گروه موسیقی تأسیس شده توسط رایزنی فرهنگی (گروه هیرکان)  به شاهنامه خوانی و نقالی خوانی پرداخت که مورد توجه حضار واقع شد.

در کنار این همایش تعدادی از نقاشی های داستان های شاهنامه که در قرن 19 در هند خلق شده بود، در معرض دید حضار قرار گرفت.

در این مراسم که با حضور تنی چند از ایران شناسان و اساتید زبان فارسی و دانشجویان از آکادمی علوم، دانشگاه دولتی ایروان، دانشگاه بریوسف و اعضای اتحادیه نویسندگان ارمنستان در سالن انستیتو ادبیات آکادمی برگزار شد، اساتید در خصوص تأثیر فردوسی و شاهنامه در فرهنگ و تمدن ایرانی، تأثیر آن در فرهنگ سایر کشورها و بخصوص ارمنستان و از جمله در آثار تومانیان، شاعر و نویسنده شهیر ارمنی، سخن گفتند.

این مراسم با خیر مقدم دوریکیان، رئیس انستیتو ادبیات آکادمی علوم جمهوری ارمنستان آغاز شد و سپس نماینده سبوح سرکسیان، اسقف اعظم ارامنه ایران؛ با حضور در مجلس پیام وی را همراه با دعای خیر برای برگزار کنندگان و شرکت کنندگان این مراسم را اعلام نمود.

انتهای پیام/م


٠٧:٠٥ - دوشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٨    /    شماره : ٧٣٠٤٤٥    /    تعداد نمایش : ١٠٢٦خروج
اخبار مرتبط
 بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی در استانبول (خبر)
 وبینار بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و زبان فارسی برگزار می‌شود (خبر)
 بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و عمر خیام نیشابوری در بنگلادش (خبر)
 ويژه‌برنامه روز پاسداشت زبان فارسی، بزرگداشت فردوسی و خيام نيشابوری در بلاروس (خبر)
 بزرگداشت فردوسی و پاسداشت زبان فارسی در اوگاندا (خبر)
 بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در باکو (خبر)
 میزگرد «روز قدس و ادبیات فارسی زبانان و اردوزبانان هند» برگزار شد (خبر)
 گرامیداشت فردوسی و پاسداشت زبان فارسی در حلب (خبر)
  هفته بزرگداشت زبان و ادب فارسی در ایالت پنجاب پاکستان + عکس (خبر)
 کتاب آموزش زبان فارسی «گام اول» در لاهور پاكستان رونمايي شد (خبر)
 مراسم بزرگداشت مرحوم کلیم سهسرامی در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 بررسی را‌ه‌های توسعه روابط فرهنگی و پاسداشت زبان فارسی در هرات (خبر)
 بزرگداشت روز شعر و ادب فارسی در مرکز آموزش زبان فارسی استانبول (خبر)
 بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در دانشگاه البیرونی افغانستان (خبر)
 بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و حکیم عمر خیام در افغانستان (خبر)
 بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در کابل (خبر)
 رسانه سریلانکایی از فردوسی به بزرگی یاد کرد (خبر)
 بزرگداشت روز معلم و تقدیر از مدرسان زبان فارسی در استانبول (خبر)
 بزرگداشت سعدی شیرازی در دانشگاه استانبول (خبر)
 آیین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در صربستان برگزار می‌شود (خبر)
 بزرگداشت استاد زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 قرقیزی‌ها علاقمندند تا از مجرای زبان فارسی با میراث کهن ایران آشنا شوند (خبر)
 بزرگداشت فردوسی و خیام در قرقیزستان (خبر)
 بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در لاهور پاکستان (خبر)
 بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در حیدرآباد سند (خبر)
 بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در افغانستان (خبر)
 بزرگداشت زبان فارسی در سنگال (خبر)
 لزوم برپایی دوره‌های آموزش زبان فارسی و خوشنویسی (خبر)
 برگزاری آزمون پایانی دوره مقدماتی آموزش زبان فارسی در بغداد (خبر)
 تقویت اتاق ایرانشناسی و گروه زبان و ادبیات فارسی کالج بانوان اسلامی کوپر رود (خبر)
 یادگیری زبان فارسی برای فهم افکار و آثار اقبال لاهوری ضروری است (خبر)
 انتشار قسمت اول پادکست «با لهجه فارسی» برای روس زبان‌ها (خبر)
 برگزاری دوره‌های مجازی آموزش زبان فارسی در آلمان (خبر)
 برگزاری المپیاد سخنرانی و متن خوانی ویژه دانشجویان زبان و ادبیات فارسی (خبر)
 تجلیل از برترین‌های سطوح مختلف دوره‌های آموزش زبان فارسی در لاذقیه (خبر)
 همکاریهای مطالعاتی ،کسترش زبان فارسی و ایران شناسی توسعه می یابد (خبر)
 توسعه همکاری ها ی فرهنگی آموزشی وهمکاری در زمینه آموزش زبان فارسی در مدارس دولتی هند (خبر)
 دوره‌های برخط آموزش زبان و ادبیات فارسی در بمبئی پایان یافت (خبر)
 برگزاری آزمون پایان دوره مقدماتی آموزش زبان فارسی در بغداد (خبر)
 همکاری ایران و پاکستان در زمینه زبان فارسی و اقبال شناسی (خبر)
 اعطای گواهینامه به فارسی‌آموزان دانشگاه‌های اوگاندا (خبر)
 بازدید وابسته فرهنگی ایران از دوره‌های آموزش زبان فارسی شهرداری استانبول (خبر)
 برگزاری آزمون پایانی دوره پیشرفته زبان فارسی در بغداد (خبر)
 آزمون پایان دوره زبان فارسی در لاهور برگزار شد (خبر)
 برگزاری کنفرانس اشتراکات فرهنگی در پاکستان با محور ترویج زبان فارسی (خبر)
  برگزاری کارگاه دانش افزایی اساتیدزبان فارسی دربغداد (خبر)
 ایران جایگاه خاصی در زندگی علمی و فرهنگی من دارد (خبر)
 برگزاری آزمون پایان دوره مقدماتی و میانی زبان فارسی در بغداد (خبر)
 تمجید ایرانشناس گرجی از فرهنگ، زبان و ادب فارسی (خبر)
 زبان فارسی؛ میراث فرهنگی مشترک ایران و هند (خبر)
 آغاز دوره آموزش زبان فارسی در استانبول (خبر)
 انتشار پادکست «تأثیر کلام حافظ بر شعرای جهان به ویژه پشتو» در پیشاور (خبر)
 پنجاه و دومین دوره آموزش زبان فارسی در ایتالیا آغاز شد (خبر)
 برگزاری کارگاه آموزش «باغ رزهای زبان فارسی و خوشنویسی» در فرانسه (خبر)
 برگزاري دویست و سی و سومین آزمون پایان دوره مقدماتی زبان فارسی در بغداد (خبر)
 تأکید بر انعقاد تفاهمنامه همکاری و توسعه زبان فارسی و ایرانشناسی (خبر)
 دانشجویان قزاقی به زبان فارسی علاقه‌مندند (خبر)
 بررسی جایگاه زبان و ادبیات فارسی در گذشته و آینده هند (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی دانشکده دکن شهر پونا هند (خبر)
 پایان دوره‌ آموزش زبان فارسی در استانبول (خبر)
 ژاپنی‌‌هایی که فارسی یاد می‌گیرند + تصاویر (خبر)
 پایان دوره تابستانی‌ آموزش زبان فارسي در عشق آباد (خبر)
 شهریار کدام شعر را بهترین شعر دانست؟/ رونمایی از ۱۰ کتاب تازه از شاعر فارسی‌زبان (خبر)
 دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی برگزار می‌شود (خبر)
 شرح اشعار شهریار در آخرین جلسه درس زبان فارسی (خبر)
 افتتاح دوره‌ آموزش زبان فارسي در آتن (خبر)
 آغاز دوره‌های آموزش زبان فارسی در آتن (خبر)
 گردهمایی دوستداران زبان فارسی در لاذقیه (خبر)
 نشست «شعر فارسی بر تارُک آثار تاریخی از شرق تا غرب» در ارمنستان (خبر)
 بزرگداشت روز ملی شعر و ادب فارسی و استاد شهریار در باكو (خبر)
 بزرگداشت روز ملی شعر و ادب فارسی و استاد شهریار در بمبئی (خبر)
 جایگاه آموزش زبان فارسی در اوگاندا بررسی شد (خبر)
 دومین دوره آموزش مجازی زبان فارسی ویژه کودکان آغاز شد (خبر)
 علاقه شدید تونسی‌ها به زبان فارسی/ خیابان‌هایی به نام مشاهیر ایران (خبر)
 افزودن «فارسی» به جمع زبان‌های بین‌المللی دانشگاه ماکِرِره اوگاندا (خبر)
 آغاز دوازدهمین دوره میانی و پیشرفته زبان فارسی در روسیه (خبر)
 کارگاه آموزشی ارتقاء مهارت شنیداری زبان فارسی در لاهور برگزار شد (خبر)
 ایران و سوریه بر گسترش تبادلات فرهنگی تأکید کردند (خبر)
 فارسی‌آموزان اوگاندایی با سیره امام سجاد(ع) آشنا شدند (خبر)
 افتتاح دوره آموزش زبان فارسی در مسکو (خبر)
 آغاز دوازدهمین دوره آموزش مقدماتی زبان فارسی در مسکو (خبر)
 شعر مقاومت ما در هند پرطرفدار است/ وجود 50 مرکز آموزش زبان فارسی (خبر)
 بررسی چالش‌های آموزش زبان فارسی در حوزه «آفریقا و عربی» (خبر)
 هنرمند ژاپنی خوشنویسی ایرانی و استاد زبان فارسی تجلیل شد (خبر)
 کلاس‌های آموزش زبان فارسی و ایرانشناسی در اوگاندا برگزار می‌شود (خبر)
 هجدهمین دوره آموزش زبان فارسی در ژاپن آغاز شد (خبر)
 ثبت نام دومین دوره آموزش مجازی زبان فارسی ویژه کودکان و نوجوانان آغاز شد (خبر)
 برگزاری آزمون پایان دوره مقدماتی زبان فارسی در بغداد (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در اوگاندا (خبر)
 برگزاري پنجاه و هفتمين نشست دوستداران زبان فارسي در دمشق (خبر)
 برگزاری آزمون پایان دوره متوسطه زبان فارسی در بغداد (خبر)
 دوره‌های دانش‌افزایی زبان فارسی برگزار می‌شود (خبر)
 دوره جدید آموزش زبان فارسی در سوريه آغاز شد (خبر)
 راه‌اندازی مرکز تخصصی آموزش زبان فارسی در لبنان (خبر)
 مرکز تخصصی آموزش زبان فارسی در منطقه بقاع راه‌اندازی شد (خبر)
 فرهنگ دوستان ژاپنی دوره چهارم آموزش زبان فارسی را به پایان رساندند (خبر)
 یادبود «محمدسرور رجایی» در میان فارسی‌زبانان هندیران (خبر)
 دوره آموزش زبان فارسی، خطاطی و نگارگری افتتاح شد (خبر)
 برگزاري آزمون شفاهي دوره عالي آموزش زبان فارسي در عشق‌آباد (خبر)
 آغاز دوره‌های تابستانی برخط آموزش زبان فارسی در تونس (خبر)
 انتشار مقاله «وام واژه‌های موضوعی شرقی راه یافته از زبان فارسی به زبان گرجی» (خبر)
 افتتاح پنجاه‌وششمین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه (خبر)
 افتتاح پنجاه‌وششمین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه (خبر)
 آموزش زبان فارسی در دانشگاه‌های خارج از مسکو (خبر)
 پایان دوره‌های آموزش زبان فارسی در دانشگاه‌های خارج از مسکو (خبر)
 گروه زبان و ادبیات فارسی در سوریه راه‌اندازی می‌شود (خبر)
 آغاز نخستین دوره آموزش زبان فارسی در مالزی (خبر)
 توسعه روابط فرهنگي، ادبي و زباني به ويژه گسترش زبان فارسي (خبر)
 آغاز دوره تابستانی کلاس‌های آموزش زبان فارسي در اسلام‌آباد (خبر)
 آزمون پایان اولین دوره مقدماتی و میانی آموزش زبان و ادبیات فارسی (خبر)
 زبان فارسي پشتوانه زبان اردو است (خبر)
 افتتاح دوره تابستانی آموزش زبان فارسی در عشق‌آباد (خبر)
 آزمون پایان دوره کلاس‌های آزاد زبان فارسی در ایروان برگزار شد (خبر)
 لزوم معرفی زبان فارسی در شبکه‌های مجازی قزاقستان (خبر)
 رقابت فارسی‌آموزان یونانی در آزمون پایانی دوره‌های زبان فارسی (خبر)
 همایش زبان‌آموزان فارسی در اسپانيا (خبر)
 ضرورت ایجاد کرسی‌های رسمی آموزش زبان فارسی در دانشگاه‌های اسپانیا (خبر)
 دوره‌های آموزش زبان فارسی در برلین برگزار می‌شود (خبر)
 خواهان استفاده از تجربیات ایران در زمینه زبان فارسی هستیم (خبر)
 دوره‌های آموزش زبان فارسی در فضای مجازی مؤسسه فرهنگی حافظ برلین (خبر)
 پایان پنجاه و یکمین دوره آموزش زبان فارسی در ایتالیا (خبر)
 برگزاری آزمون پایان دوره مقدماتی زبان فارسی در بغداد (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در آلمان (خبر)
 کلاس‌های آموزش زبان فارسی در پاکستان برگزار می‌شود (خبر)
 دوره‌های آموزش ایرانشناسی و زبان فارسی در اوگاندا برگزار می‌شود (خبر)
 اختتاميه دوره بهاره کلاس‌های آموزش زبان فارسی در لاهور (خبر)
 دوره بهاره کلاس‌های آموزش زبان فارسی در لاهور به پایان رسید (خبر)
 برگزاری آزمون پایان دوره مقدماتی آموزش زبان فارسی در بغداد (خبر)
 پایان نیمسال دوم کلاس‌های آموزش زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 آغاز کلاس‌های آموزش زبان فارسی در پیشاور (خبر)
 برگزاری آزمون پایانی دوره متوسطه آموزش زبان فارسی در بغداد (خبر)
  چهارمین دوره آموزش مجازی زبان فارسی در ژاپن آغاز شد (خبر)
 دویست و شانزدهمین آزمون پایانی دوره آموزش زبان فارسی برگزار شد (خبر)
 علاقه مردم عراق به یادگیری زبان ‌فارسی (خبر)
 افتتاح دوره کارشناسی ارشد زبان فارسی در دانشگاه لبنان بررسی شد (خبر)
 برگزاری آزمون پایانی دوره‌ آموزش زبان فارسی در عشق‌آباد (خبر)
 دوره‌های تابستانه آموزش زبان فارسی آغاز شد (خبر)
 پايان دوره ‌آموزش زبان فارسی در تركمنستان (خبر)
 آموزش مجازی زبان فارسی ویژه کودکان و نوجوانان در ژاپن راه اندازی شد (خبر)
 دوره آموزش مجازی زبان فارسی ویژه کودکان و نوجوانان آغاز شد (خبر)
 ارادت شاعران و ادیبان کشورهای فارسی زبان به محضر امام رضا(ع) (خبر)
 تأکید بر ارتقاء دانش گفتاری استادان و دانشجویان زبان فارسی (خبر)
 آموزش زبان فارسی در دانشگاه قفقاز آموزش داده می‌شود (خبر)
 برگزاری دوره آموزش زبان و فرهنگ ایران در ایتالیا (خبر)
 انتشار ویژه‌نامه «بزرگداشت امام خمینی(ره)» به زبان آلمانی (خبر)
 برگزاری آزمون پایانی دوره‌های آموزش زبان فارسی در بغداد (خبر)
 اهمیت شاهنامه فردوسی در حفظ و احیاء زبان و ادبیات فارسی بررسی شد (خبر)
 پایان یازدهمین دوره آموزش زبان فارسی در مسکو (خبر)
 انتشار کتاب «شعر مدرن فارسی: تاریخچه، تحلیل و ترکیب» به زبان ترکی استانبولی (خبر)
 جشن سی سالگی آموزش زبان فارسی در مدرسه کارپی ارمنستان (خبر)
 ايجاد دوره‌های كارشناسی ارشد زبان و ادبيات فارسی در دانشگاه لبنان (خبر)
 اثبات اهمیت و تأثیر زبان فارسی در گویش مردم منطقه جلاوان از روی سنگ قبر (خبر)
 بسیاری از متون حقوقی و اداری در تاریخ هند به زبان فارسی است (خبر)
 نگهداشت زبان فارسی را مدیون فردوسی هستیم (خبر)
 شاهنامه فصل مشترک فرهنگی کشورهای حوزه زبان فارسی است (خبر)
 افتتاح هفتمین دوره آموزش مجازی زبان و ادبیات فارسی در بمبئی (خبر)
 وبینار بین‌المللی «شاهنامه فردوسی؛ راز جاودانگی زبان فارسی» برگزار شد (خبر)
 برگزاری وبینار «چهره تابناک پیامبر(ص) در ادبیات کشورهای فارسی زبان» (خبر)
 سومین دوره آموزش مجازی زبان فارسی در ژاپن پایان یافت (خبر)
 بررسی آموزه‌ها و میراث حکیم ابوالقاسم فردوسی در کامپالا (خبر)
 نماهنگ معرفی حکیم ابوالقاسم فردوسی در فضای مجازی (خبر)
 نشست مجازی «شاهنامه فردوسی؛ راز جاودانگی زبان فارسی» برگزار می‌شود (خبر)
 ویژه برنامه «روز قدس در ادب فارسی» در فضای مجازی (خبر)
 چهارمین دوره آموزش مجازی زبان فارسی در ژاپن آغاز شد (خبر)
 تقدیر از مدرسین آموزش زبان فارسی در بغداد (خبر)
 دوره آموزش مجازی زبان فارسی در ژاپن برگزار می‌شود (خبر)
 تدوین سرفصل‌های آموزش زبان فارسی به عنوان زبان دوم خارجی در دانشگاه قفقاز (خبر)
 رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان (خبر)
 برگزاری کارگاه آموزشی زبان فارسی در لاهور (خبر)
 «الدراسات الادبيه» به زبان‌های فارسی و عربی رونمایی شد (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی در باکو (خبر)
 آغاز دوره‌های آموزش زبان فارسی در دانشگاه اسکودار استانبول (خبر)
 گردهمایی استادان و مدرسان زبان فارسی دانشگاه‌ها و مدارس قرقیزستان (خبر)
 دومین دوره هفته زبان و ادبیات فارسی در قرقیزستان آغاز شد (خبر)
 دوره‌های مجازی دانش افزایی زبان فارسی در خارج از کشور برگزار می‌شود (خبر)
 وبینار «وضعیت آموزش زبان فارسی در قرقیزستان؛ مشکلات و راهکارها» (خبر)
 فعالیت 15 کرسی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌های چین (خبر)
 کارگاه مجازی زبان و ادبیات فارسی در بمبئی برگزار شد (خبر)
 آغاز دوره بهاره کلاس‌های آموزش زبان فارسی در لاهور (خبر)
 پایان دوره‌های آموزش زبان و ادبیات فارسی در بمبئی (خبر)
 تهیه فهرستی از نسخ ایرانشناسی به دو زبان فارسی و روسی (خبر)
 ویژه برنامه نوروزی «گلگشتی در زبان فارسی» در پاریس (خبر)
 آغاز پنجاه‌ویکمین دوره آموزش زبان فارسی در ایتالیا (خبر)
 گردهمایی شاعران فارسی زبان در گروه بین‌المللی هندیران (خبر)
 آغاز دومین دوره مجازی آموزش زبان فارسی در تونس (خبر)
 تبریک عید نوروز به ایرانیان توسط دانشجویان زبان فارسی بنگلادش (خبر)
 بازیگر یونانی «سلمان فارسی» نوروز را به زبان فارسی تبریک گفت (خبر)
 نشست هم اندیشی پیوندهای تاریخی ایرانیان و مصریان برگزار شد (خبر)
 ایجاد رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه زبان و فرهنگ پکن (خبر)
 گسترش زمینه گفت‌وگوهای بینا فرهنگی و ترجمه کتاب از زبان یونانی به فارسی (خبر)
 فارسی، زبان فراقومی است (خبر)
 اعطای گواهینامه‌ پایان دوره زبان و ادبیات فارسی در شهر پونا هند (خبر)
 پايان دوره ‌آموزش زبان فارسی در تركمنستان (خبر)
 همایش «زبان فارسی در هماهنگی با دیگر زبان‌های ایالت بلوچستان» (خبر)
 ضرورت گسترش زبان و ادبیات فارسی در پاكستان (خبر)
 آغاز کلاس‌های آموزش زبان فارسی در پاریس (خبر)
 استاد زبان و ادبیات فارسی و هنرمند خوشنویس فارسی از ژاپن تجلیل شد (خبر)
 برگزاری آزمون پایانی دوره آموزش زبان فارسی در بغداد (خبر)
 کارگاه تخصصی ویژه مدرسین آموزش زبان فارسی در عراق برگزار شد (خبر)
 وبینار گسترش زبان فارسی و ایرانشناسی در اسکاندیناوی برگزار شد (خبر)
 زبان فارسی به شکل معجزه آسایی سبب آرامش روحی من شد/ این زبان برای من فرصت‌های شغلی خوبی فراهم کرد (خبر)
خبرهاي مهم
بسته محتوایی نامه مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمریکای شمالی منتشر شد
پیام تبریک متروپولیت ایلاریون در پی انتصاب رئیس جدید سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
دومين فراخوان «رهبران پیروزی و قهرمانان مبارزه با تروریسم جهانی»
تقویت اتاق ایرانشناسی و گروه زبان و ادبیات فارسی کالج بانوان اسلامی کوپر رود
یادگیری زبان فارسی برای فهم افکار و آثار اقبال لاهوری ضروری است
اعلام آمادگی لاهور برای تبادل تجربیات و گسترش همکاری‌های موزه‌ای ایران
اوگاندا علاقه‌مند به تقویت و تحکیم همکاری‌های دانشگاهی با ایران است
برگزاری آزمون پایانی دوره مقدماتی آموزش زبان فارسی در بغداد
انتشار قسمت اول پادکست «با لهجه فارسی» برای روس زبان‌ها
شرکت رایزن فرهنگی ایران در نمایشگاه نقاشی مرکز فرهنگی یونس امره قزاقستان
نمایشگاه «مردم ایران» در پاريس افتتاح شد
شركت ايران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب دانشگاه اسلامیه کالج پیشاور
رونمايي جلد پنجم کتاب فرامین فارسی ماتناداران و افتتاح نمایشگاه هنر دوره قاجار
کنفرانس بین‌المللی اقبال لاهوری در پایتخت پاکستان به روایت تصویر
اقبال پُل مستحکم فرهنگی بین ایران و شبه قاره است
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.