English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ١٣ آذر ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری»/ 3

صالحی: تفسیر «المختصر فی تفسیر القرآن» آیت ‌الله تسخیری رهاوردی برای جهان اسلام است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های حضرت آیت ‌الله تسخیری» با بيان اينكه این عالم بزرگ شخصیتی مأنوس و مرتبط با قرآن داشت، گفت: تفسیر «المختصر فی تفسیر القرآن» رهاورد قابل توجهی برای جهان اسلام و بیانگر انس ایشان با قرآن بود.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنرانی خود در وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های حضرت آیت ‌الله تسخیری» که (8 مهرماه) در حوزه ریاست این سازمان برگزار شد، آيت الله تسخيري را مرد جهاد و مقاومت برشمرد و گفت: مرحوم آيت الله تسخيري، شخصیت و مرد گفت‌وگو بود. شاید از این جهت، مشابه ایشان یا کم داشتیم و یا حتی می‌توانیم مدعی شویم که در دهه‌های اخیر نداشتیم. آنچه آيت الله تسخيري را نسبت به دیگر شخصیت‌هایی که در این عرصه ورود داشتن متمایز می‌کرد، این است که معتقد به گفت‌وگو بود.

وی ادامه داد: ایشان در مسیر گفت‌وگو، خستگی‌ناپذیر بود و در بیش از ۸۰۰ کنفرانس در داخل و خارج از کشور حضور یافت که بیانگر خستگی‌ناپذیری ایشان بود.

صالحی اظهار کرد: این عالم بزرگ در دهه پایانی عمر خود با جسمی رنجور به شکل اعجاب برانگیزی در فضای گفت‌وگو و ارتباط با جهان اسلام و غیر اسلام حضور یافت و علاوه بر اعتقاد به گفت‌و‌گو محتوای دانشی ارزشمند و جالب توجهی داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: نکته سومی که در ویژگی‌های برجسته آيت الله تسخيري مشهود بود، شخصیت گفت‌وگو محور ایشان است. محتوای غنی بود که در فضای گفت‌وگو داشت.

وی در ادامه سخنانش، روحیه خاص تعاملی و ارتباطی را از ویژگی‌های برجسته آيت الله تسخيري دانست و گفت: ادب و زبان فاخر هم از دیگر ویژگی‌های ایشان بود و این شاعر برجسته زبان عربی و آشنا به واژگان عربی چنان در ادبیات عرب تبحر داشت که در مجالس و محافل مایه اعجاب حاضران و ادیبان می‌شد. در محافلی که حضور می‌یافت، مخاطبان او می‌دانستند که با شخصیت خبره، فرهیخته و دانشمند مواجه هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تعبیر «زبان گویای اسلام و تشیع» در توصیف آیت‌الله تسخیری در بیانات مقام معظم رهبری اظهار کرد: این تعبیر بسیار قابل تأمل است و افرادی که با ایشان تعامل داشتند به خوبی می‌دانند که اغراق‌آمیز نبوده و توصیفی دقیق است.

قرآن در زندگی علمی آیت ‌الله تسخیری تبلور یافته بود

صالحی افزود: آیت ‌الله تسخیری برای وحدت و ارتباط  به تنهایی یک امت بود و شخصیتی قرآنی داشت و قرآن در زندگی علمی‌اش تبلور یافته بود.

وی تأکید کرد: آیت ‌الله تسخیری تفسیر قرآنی با نام «المختصر المفید فی تفسیر القرآن المجید» را به توصیه شهید صدر به رشته تحریر درآورد و سال‌ها برای نگارش آن زحمت کشید. این عالم بزرگ شخصیتی مأنوس و مرتبط با قرآن داشت و تفسیر «المختصر فی تفسیر القرآن» رهاورد قابل توجهی برای جهان اسلام و بیانگر انس ایشان با قرآن بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: در این تفسیر سعی شده است در ارتباطی سریع با مخاطب مطالب پر محتوایی ارائه شود تا جوانان بتوانند از آن استفاده کنند.

وی در ادامه به نکته بعدی درباره این کتاب اشاره کرد و گفت: سه ساحت برای انسان‌ها در نظر گرفته شده؛ نخست ساحت بینش، جهان‌بینی و عقیده، دوم ساحت عواطف، انگیزه‌ها و غرایز و سوم ساحت اراده. قرآن با این سه ساحت انسان‌ها ارتباط برقرار کرده و هرکدام از آیه‌های قرآن با این سه ساحت انسان ارتباط برقرار کرده است؛ اینکه چگونه می‌توانیم مفاهیم وحیانی را با ساحت‌های وجودی انسان ارتباط دهیم ویژگی بعدی این تفسیر است. آیت‌الله تسخیری مأنوس با قرآن بود و ما می‌توانیم انس او را با مفهوم قرآنی درک کنیم.

 صالحي افزود: نکته سوم شخصیت تقلیل‌گرا و وحدت‌گرایانه آیت‌الله تسخیری است. چیزی که او را از شخصیت‌های تقلیل‌گرا متمایز می‌کند این است که در مرحله نخست آیت‌الله تسخیری معتقد بود که ما باید یک اهداف کلان برای دین و قرآن بدانیم. او تقلیل و وحدت را به عنوان اهداف کلان دین و قرآن می‌دانست و اگر ما با این نگاه به مسایل نگاه کنیم نوع رویکرد ما به بحث‌های وحدت‌گرایانه تغییر می‌کند. این نگاه بسیاری از چیزها را تغییر می‌دهد و می‌توان درک کرد که چگونه رفتار و نگاه آیت‌الله تسخیری مبتنی بر این نگاه منظومه‌گرا به دین است.

وی در پايان سخنانش، مطرح کرد: منشور تقریبی آیت‌ الله تسخیری مبتنی بر چهار اصل «یافتن و شناخت مشترکات»، «توسعه مشترکات»، «همکاری براساس مشترکات» و تلاش برای دوری از شرح اختلافات در موارد مختلف بود و این چهار اصل مبنای تلاش‌های نظری و عملکردی آیت‌الله تسخیری بود.

بنابر اعلام این خبر، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به پاس بزرگداشت نام و یاد عالم ربانی حضرت آیت الله شيخ محمد علي تسخیری(ره)، همزمان با آیین چهلمین روز ارتحال ایشان، نشست بین‌المللی بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت‌الله تسخیری را (8 مهرماه) با حضور شخصیت‌ها و اندیشمندانی از جمهوری اسلامی ایران و جهان اسلام در محورهای ولایت مداری و انقلابی‌گری، مجاهدت و خستگی ناپذیری، اخلاق و معنویت، وحدت اسلامی و تقریب مذاهب اسلامی، ارتباطات اسلامی و دیپلماسی فرهنگی و علم و اندیشه (به صورت حضوری و ویدئو کنفرانس) برگزار کرد.

در این مراسم سه نشریه مؤسسه بين‌المللي الهدي وابسته به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به زبان‌های عربی، فارسی و انگلیسی نیز درباره آیت‌الله تسخیری رونمایی شد. این سه نشریه ابعاد شخصیتی این عالم وحدت‌گرا را از جنبه‌های مختلف بررسی کرده است.

انتهای پیام/ص


١٤:٣١ - 1399/07/08    /    شماره : ٧٥٧٦٤٨    /    تعداد نمایش : ٥٩٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
ایران، وطن دوم ما / ایران، به من احساس سر زندگی و انرژی می داد
رونمایی از کتاب "آهنگ روستا" درهرات
سیر همکاریهای علمی و دانشگاهی دو کشور در سطح بین المللی قراردارد
زبان فارسی جایگاه ویژه ای در بین مردم پاکستان دارد
بازتاب ترور دانشمند هسته‌ای ایران شهید محسن فخری زاده در رسانه‌های یونان
بیانیه نخبگان علمی عراق در محکوم کردن ترور دانشمند هسته‌ای و دفاعی ایران
ابراز همدردی مسئولین جمهوری خودمختار نخجوان در پی شهادت محسن فخری زاده
بازتاب محکومیت ترور شهید محسن فخری‌زاده در روزنامه‌های هند
جشنواره ادبی هنری «رهبران پیروزی و قهرمانان مبارزه با تروریسم جهانی» در عراق برگزار می‌شود
نمایشگاه کتاب جمهوری اسلامی ایران در ورزشگاه امام خمینی استان بلخ افتتاح شد
راه اندازی شعبه پارک علم و فناوری ایران در عراق/ تاسیس دانشگاه مشترک مخصوص زنان دوکشور
انتشار کتاب «منِ او» به زبان اندونزیایی
وبینار چالش های آموزش زبان فارسی
نمایش آثار باستانی و تاریخی ایران در شهرهای چین
«سال 2020 میلادی، سالی فاجعه بار»
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری»
  همزمان با آیین چهلمین روز ارتحال آیت ‌الله تسخیری، وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری» صبح امروز ۸ مهرماه با حضور شخصیت‌ها و اندیشمندانی از جمهوری اسلامی ایران و جهان اسلام (به صورت حضوری و ویدئو کنفرانس) در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری
  مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری (4 شهريورماه) از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.