منو اصلی
اخبار > معبد تاریخی تایلند با قدمت 400 ساله/ نگارگری با مضمون عزاداری امام حسین(ع)


  چاپ        ارسال به دوست

در بازدید رایزن فرهنگی کشورمان در بانکوک مطرح شد؛

معبد تاریخی تایلند با قدمت 400 ساله/ نگارگری با مضمون عزاداری امام حسین(ع)

آیین سوگواری امام حسین(ع) موضوع شگفت‌آور دیوارنگاره تالار عبادتگاه اصلی یک معبد بودایی در شهر سونکلا جنوب تایلند است که قدمت بنای آن به 400 سال پیش برمی‌گردد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نگارگری که در تالار عبادتگاه اصلی این معبد تاریخی در شهر سونکلا در جنوب تایلند قابل توجه است مربوط به آیین سوگواری شیعیان عزادار شهادت حضرت امام حسین(ع) در روز عاشورا می‌شود که با ذکر جزییات به تصویر کشیده شده است.

مهدی حسنخانی، رایزن فرهنگی ایران در تایلند در جریان بازدید از معبد تاریخی در شهر سونکلا تایلند با پراتاجاوکن، رئیس و متولی این معبد گفت‌وگو کرد.

در این دیدار که معاون فرهنگی شهرداری سونکلا، نماینده وزارت فرهنگ و جمعی از صاحب نظران و علما حضور داشتند، حسنخانی در سخنانی، میزبانی و حفاظت از این اثر ارزشمند از سوی متولیان معبد را مورد تقدیر قرار داد.

وی در خصوص مضمون این نگاره به رسالت قیام عاشورای حضرت امام حسین(ع) و شهادت ایشان در دفاع از دین و سنت جدش حضرت محمد(ص) اشاره کرد و افزود: وجود این اثر در این عبادتگاه بیش از هر چیز شاهدی بر فهم و درک عظمت شهادت آن حضرت در راه دین و ارزش‌های والای انسانی از سوی متولیان این معبد از گذشته تاکنون است.

حسنخانی همچنین، این اثر را نقطه پیوند و احترام به اصول ثابت دین برای تقویت معنویت و باورهای مذهبی عموم مردم قلمداد کرد.

رایزن فرهنگی ایران در تایلند اظهار امیدواری کرد که این اثر موجبات شناخت بیش از پیش مشترکات ادیان را فراهم آورد.

پراتاکن، رئیس این معبد بودایی قدمت بنای این معبد تاریخی را حدود 400 سال پیش ذکر کرد و ضمن اذعان به وجود اشتراک و ارتباط مضمون این نگاره و مکان عبادتگاه، اطلاعات بیشتر و دقیق را نیازمند مطالعه و بررسی کارشناسان دانست.

گفتنی است؛ در این دیوارنگاره تاریخی که از سوی دپارتمان باستانشناسی و آثار تاریخی تایلند به ثبت ملی رسیده است، نقوشی همچون نمادهای سوگواری و حمل علم عزاداری، شمشیر ذوالفقار و نشان پنج تن با پرداخت به جزییات به سبک نگارگری تاریخی رایج در این منطقه نمایش داده شده است.

نکته جالب توجه یکی محل قرار گیری این اثر در تالار عبادتگاه اصلی این معبد و دوم جزییاتی همچون چهره عزادار با محاسن در شخصیت‌های به تصویر کشیده شده در این نگاره است که در فرهنگ تایلندی مرسوم نیست، شگفتی متولیان و کارشناسان را موجب شده است.

انتهای پیام/ص

 

 

 


١٣:٣٩ - چهارشنبه ٥ آبان ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٦٤٥٣    /    تعداد نمایش : ٧٦٤خروج