منو اصلی
اخبار > مطالعه آثار علمی و دینی بزرگان دین مفيد و راهگشا است


  چاپ        ارسال به دوست

وابسته فرهنگی کشورمان در لاهور:

مطالعه آثار علمی و دینی بزرگان دین مفيد و راهگشا است

جعفر روناس در جمع نمایندگانی از کشورهای مختلف جهان كه (4 مهرماه) در صحن مرکزی مرقد داتا گنج علی هجویری برگزار شد، تأکید کرد: مطالعه آثار علمی و دینی بزرگان دین برای نسل جوان راهگشا است و برقراری صلح و دوستی در جامعه را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، کنفرانس بین‌المللی سه روزه تصوف با موضوع «مشکلات فرهنگی در عصر معاصر و تعلیمات سید هجویری» (4 مهرماه) با حضور نمایندگانی از کشورهای مختلف جهان از جمله جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، تونس، یمن، افغانستان، آمریکا و انگلیس در صحن مرکزی مرقد داتا گنج علی هجویری برگزار شد.

در این کنفرانس که به مناسبت 978 مین سالگرد درگذشت علی بن عثمان هجویری مشهور به داتا گنج بخش انجام شد، شخصیت‌های مختلف مذاهب اسلامی و سایر ادیان، اندیشمندان و مسئولان مهم ایالتی حضور داشتند و هر یک با تبیین و تشریح افکار فلسفی و عرفانی علی هجویری، بر وحدت اسلامی و خودداری از پرداختن به مسائل اختلافی در جوامع اسلامی تأکید کردند.

جعفر روناس، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور در این کنفرانس، با بیان اینکه علمای دین برای ترویج اسلام، گسترش تعالیم اسلامی و هدایت مردم به راه حق، نقش بسیار مهمی را ایفا کرده و برای دیگران روشنگر راه بوده‌اند گفت: شیخ ابوالحسن علی بن عثمان هجریری یکی از شخصیت‌هایی است که می‌توان گفت در ترویج دین مبین اسلام در شبه قاره پاکستان و هند نقش بسزایی داشت.

وی اذعان کرد: هجویری و سایر مشاهیر عرفان و اخلاق نیز در پیروی از فرامین الهی تلاش کرده‌اند جامعه‌ای عاری از طاغوت ها و فساد را الگوسازی کنند.

روناس ادامه داد: مطالعه آثار علمی و دینی بزرگان دین، عرفان و صوفیان مانند کشف المحجوب برای نسل جوان راهگشا است و برقراری امنیت و آرامش، صلح و دوستی و محبت در جامعه را به دنبال خواهد داشت.

مسئول خانه فرهنگ کشورمان در لاهور افزود: کتاب کشف المحجوب که از معروف‌‎ترین کتاب‌های شیخ و قدیمی ترین کتاب به نثر فارسی است که در شرح احوال و عقاید صوفیه و نحله‌های مختلف عرفان به رشته تحریر درآمده و نزد علما و عرفا شهرت و مقبولیت زیادی دارد.

وی بیان کرد: اشاره به اصحاب و اهل بیت(ع) در کتاب عرفانی کشف المحجوب نشان دهنده این حقیقت است که بزرگان ما برای شناخت حقیقت ذات خداوند، کمک گرفتن از اهل بیت اطهار(ع) و اصحاب رسول(ص) را لازم می‌دانستند.

احمد رفیق اختر، اندیشمند و صوفی شناس مشهور پاکستانی ازدیگر سخنرانان در این کنفرانس گفت: عرفای شبه قاره هند نقش مهمی در بسط و توسعه اندیشه اسلامی داشتند به نحوی که اکثریت مردم شبه قاره، بر خلاف تبلیغات دشمنان اسلام که میگویند اسلام با زور شمشیر گسترش یافت، تحت تاثیر عرفان اسلامی و با رغبت و علاقه به دین مبین اسلام مشرف شدند.

وی اذعان کرد: در عصر معاصر که درگیری ها و فاصله تمدنی بین اسلام و غرب افزایش چشمگیری یافته است، یقینا بازگشت به آموزه های عرفان اسلامی در جوامع مسلمان می تواند وحدت و یکپارچگی را برای بشریت به ارمغان آورد.

پیر سید سعید الحسن شاه، وزیر اوقاف و امور مذهبی پنجاب نیز در افتتاح کنفرانس، با تأکید بر ضرورت پیروی از تعلیمات علی هجویری عارف بزرگ شبه قاره اظهار کرد: استفاده از اندیشه و افکار داتا گنج بخش می‌تواند ما را برای تشکیل جامعه‌ای اسلامی مبتنی بر تحمل و بردباری، زندگی مسالمت آمیز و احترام به عقاید یکدیگر راهنمایی کند.

وی افزود: نگاهی به زندگی علی هجویری نشان می دهد که اتحاد اسلامی و ترویج و تبلیغ اسلام اصیل، تنها دغدغه این عارف بزرگ در یک هزار سال قبل بوده است به نحوی که ایشان همه زندگی خود را در راه گسترش و اعتلای اسلام سپری کرد.

در این کنفرانس، محمد نجیب اوجی به نمایندگی از کشور ترکیه، شیخ احمد دباغ از یمن نیز هر یک با اشاره به چالش‌های پیش رو در جهان اسلام بر ضرورت گفتگو بین مذاهب مختلف اسلامی و حل مشکلات جهان اسلام تأکید کردند.

در پایان در بیانیه اختتامیه کنفرانس، ضمن ضرورت بر احیاء ارزش‌های اسلامی و ترویج آن در امت اسلام، بر پیروی از راه علی هجویری برای ریشه کنی تفکر افراط گرایی در جهت بازتاب چهره‌ای روشن و حقیقتی از اسلام در جهان تأکید شد.

خالد دادملک، رئیس بخش علوم انسانی دانشگاه پنجاب، مفتی رمضان سیالوی، خطیب داتا دربار، زاهد منیر عامر، مدیر اداره زبان و ادبیات پنجاب دانشگاه پنجاب، حامد اشرف همدانی، رئیس دانشکده عربی دانشگاه پنجاب، عظمی زرین، استاد زبان فارسی دانشگاه پنجاب، سید اصغر زیدی، رئیس دانشگاه جی سی لاهور از دیگر شرکت کنندگان در کنفرانس سه روزه تصوف در لاهور بودند.

انتهای پیام/ص

 

 


٠٨:٤٦ - يکشنبه ٤ مهر ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٣٧٧٨    /    تعداد نمایش : ٢٢٥خروج