منو اصلی
اخبار > علاقه‌مندی یونانی‌ها به یادگیری زبان فارسی


  چاپ        ارسال به دوست

رییس دانشگاه ارسطو تسالونیک یونان مطرح کرد؛

علاقه‌مندی یونانی‌ها به یادگیری زبان فارسی

نیکوس پاپایوآنو به علاقه‌مندی یونانی‌ها به یادگیری زبان فارسی اشاره کرد و گفت: دانشگاه ارسطو تسالونیک مرجعی برای آموزش زبان فارسی در یونان است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مهدی نیکخواه‌قمی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در یونان در دیدار مجازی با نیکوس پاپایوآنو، رییس دانشگاه ارسطو تسالونیک در خصوص همکاری‌های علمی و دانشگاهی بین دو کشور بحث و تبادل نظر کرد.

نیکخواه‌قمی با ارایه گزارشی از اقدامات مشترک در راستای اجرایی سازی تفاهمنامه فیمابین گفت: در خصوص همکاری‌های مشترک ابتدا لازم است به دوره‌های آموزش زبان فارسی اشاره کنم که با همکاری گروه مطالعات اسلامی به عنوان درسی اختیاری در رشته‌های مرتبط قرار گرفته و رایزنی فرهنگی حمایت لازم را برای تأمین استاد زبان فارسی به عمل آورده است.

رایزن فرهنگی کشورمان در یونان افزود: در ماه گذشته، همکاری مناسبی بین دانشگاه ارسطو و دانشگاه باقرالعلوم(ع) شهر قم به عمل آمد و تعداد چهار نفر از دانشجویان مقطع دکتری رشته الهیات در دوره‌های اسلام شناسی این دانشگاه به صورت آنلاین شرکت کردند.

وی به بورسیه تحصیلی دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه ارسطو در رشته ایرانشناسی اشاره کرد و گفت: یکی از روش‌های پایدار برقراری تعاملات بین‌المللی دانشگاهی تشکیل اتاق کشورها در دانشگاه‌ها است، لذا در صورت تشکیل اتاق ایران مي‌توانیم نسبت به تأمین و تجهیز آن اقدام کنیم.

نیکخواه‌قمی با بیان نکاتی در خصوص مشکلات ناشی از مجازی شدن برنامه‌ها در زمان شیوع کرونا اظهار کرد: در گام اول می‌توان اتاق ایران را به صورت مجازی راه‌اندازی کرد بدین صورت که اگر بخشی از سایت دانشگاه ارسطو به ایرانشناسی اختصاص یابد ما می‌توانیم نسبت به تأمین محتوی آن اعم از کتاب‌های الکترونیکی، گالری تصاویر و فیلم‌های ایرانشناسی اقدام کنیم.

وی همچنین، بر ضرورت گسترش همکاری‌های علمی ـ دانشگاهی بین دو کشور ایران و یونان تأکید کرد.

لزوم گسترش همکاری‌های فرهنگی و هنری ایران و یونان

پاپایوآنو در سخنان خود، ایران را یکی از پایه‌های تمدنی و کشوری دارای ظرفیت بالای علمی و دانشگاهی و مورد توجه یونانیان خواند و گفت: طی این سال‌ها همکاری‌های خوبی در حوزه زبان فارسی شکل گرفته به گونه‌ای که دانشگاه ارسطو تسالونیک مرجعی برای آموزش زبان فارسی در یونان شده است و علاوه بر دانشجویان این دانشگاه، تعداد زیادی به صورت داوطلب آزاد در دوره‌های آموزش زبان فارسی این دانشگاه شرکت می‌کنند.

رییس دانشگاه ارسطو تسالونیک یونان مطرح کرد: این دانشگاه یکی از مهمترین دانشگاه‌های یونان و حوزه بالکان است که در بحث مهندسی شیمی و نانوتکنولوژی فعالیت‌های خوبی دارد. ما آماده هرگونه همکاری‌های فرهنگی و هنری با جمهوری اسلامی ایران هستیم.

انتهای پیام/ص


١٣:١٧ - 1399/11/08    /    شماره : ٧٦٣٩٥٠    /    تعداد نمایش : ٩٣٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج