English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٢٨ دی ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

شركت ايران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب دانشگاه اسلامیه کالج پیشاور

خانه فرهنگ ایران در نمایشگاه سه روزه بین‌المللی کتاب در دانشگاه اسلامیه کالج پیشاور با حضور ديگر ناشرین خارجی از کشورهای ترکیه و افغانستان و ناشرین داخلی از سراسر پاکستان شرکت كرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،دومین روز نمایشگاه با سخنرانی عنایت الله، وزیر اسبق و عضو مجلس ایالت خیبرپختونخوا، مهران اسکندریان، رییس خانه فرهنگ ایران درپیشاور با حضور:اباسین یوسفزیی، رییس بخش زبان و ادبیات پشتو دانشگاه اسلامیه کالج پیشاور، پروفسور دکتر یوسف حسین خوشی، رییس بخش فارسی دانشگاه پیشاور، عبدالله جان، رییس تنظیم دانشجویان حزب جماعت اسلامی ایالت خیبرپختونخوا، عثمان خان، رییس تنظیم دانشجویان حزب جماعت اسلامی دانشگاه اسلامیه کالج و دانشگاه پیشاور و جمعی از مسئولین دانشگاهی و دانشجویان برگزار گردید.

عنایت الله، وزیر اسبق و عضو مجلس ایالت خیبرپختونخوا درسخنرانی خود ضمن تشکر ازخانه فرهنگ ایران، تنظیم دانشجویان حزب جماعت اسلامی پاکستان و ناشرین شرکت کننده در نمایشگاه بین المللی کتاب اظهار داشت: برگزاری نمایشگاه کتاب در ترویج فرهنگ کتاب خوانی نقش بسزایی داشته و خانه فرهنگ ایران با ترجمه و چاپ کتب مختلف به زبان های ملی و محلی گامی بلند در ارتقای این فرهنگ برداشته و خدمت تحسین برانگیزی به جامعه پاکستان می نماید.

عنایت الله گفت: فواید کتاب‌ خوانی و اثرات شگفت انگیز آن بر روی زندگی فردی و اجتماعی انسان، غیر قابل انکار بوده و ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی همیشه دغدغه‌ای مهم و چالش‌برانگیز درجوامع امروزه می باشد. عوامل متعددی همچون گسترش فناوری و استفاده از فضای مجازی، فرصت مطالعه را ربوده و موانعی درفرهنگ کتاب خوانی درجامعه را بوجودآورده است.

وزیر اسبق و عضو مجلس ایالت خیبرپختونخوا خاطر نشان کرد: یکی از فواید کتاب‌ خوانی وسعت نگرش و دیدگاه جوامع بشری بوده و مطالعه انواع کتاب موجب افزایش قدرت تجزیه، تحلیل و مواجهه با موضوعات روز جامعه می گردد.

وی گفت: استمرار درمطالعه هدفمند و مفید می‌تواند موجب کسب اطلاعات روزجامعه و حضور فعال در گفتگوهای بین فرهنگی، اجتماعی و علمی گردد.

عنایت الله یادآور شد: کتاب بهترین گوهر و توشه و برترین دوست وفادار و مونس تنهایی انسان بوده و خواندن کتاب ذهن انسان را فربه و زبانش را گویا می نماید. وی پس ازپایان سخنرانی خود از غرفه ایران بازدید نمود.

مهران اسکندریان ضمن قدردانی از عنایت الله، وزیراسبق و عضو مجلس ایالت ، پروفسوردکتر اباسین یوسفزیی، رییس بخش زبان و ادبیات پشتو دانشگاه اسلامیه کالج پیشاور، یوسف حسین خوشی، رییس بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه پیشاور، دانشجویان، به ویژه دانشجویان جمعیت طلبه اسلامی دانشگاه های پیشاور و همه ی دست اندرکاران برگزاری نمایشگاه کتاب، درسخنرانی خود گفت: بسیارخرسندم که امروز درجمع اصحاب قلم، دانشگاهیان، فرهیختگان، اندیشمندان، ناشران و دانشجویان بوده و امیدوارم با شرکت خانه فرهنگ ج.ا.ایران در این نمایشگاه بین المللی کتاب، روزهای فرهنگی مشترک بیاد ماندنی را به نمایش گذاشته باشیم.

مهران اسکندریان گفت: امروز درجهان بسیاری ازشهرهای دنیا به نام هایی معروف می باشند و شهر پیشاور با نام دانشگاه اسلامیه کالج معروف می باشد. و این موضوع نشانگر کثرت وجود تحصیلکردگان و فرهیختگان و ادیبان این سرزمین بزرگان می باشد. برگزاری نمایشگاه کتاب مکانی را برای تعاملات علمی، ادبی، ایجاد محیطی برای دیدار و تبادلات فکری نویسندگان و محققان درمکانی فرهنگی را فراهم می آورد. ترویج فرهنگ کتاب خوانی، جامعه را به رشد و شکوفایی و ارتقای سطح آگاهی نسبت به گنجینه ها و داشته های خود آشنا نموده و موجب حفظ هویت و معرفی آن به جهان می گردد. که همانا تعالی بشر در فزونی علم و دانش می باشد.

وی با اشاره به فرمایش گهربارپیامبر گرامی اسلام (ص) که فرموده اند: "علم را بیاموزید ولو اینکه درسرزمین های دور باشد". خواندن کتاب را موجب آرامش درون و ارتقاء قدرت تحلیل و مواجهه با مسایل و مشکلات دانسته که درسایه آن می توان با بسیاری از تفاوت ها و اختلاف سلیقه ها کنار آمد. و لذا مردمان سرزمینی که با کتاب آشنا و مانوس باشند، تعمق و تأملشان در مقابل مسائل و مشکلات بیشتر خواهد بود.

رییس خانه فرهنگ با تاکید بر کتاب قرآن به عنوان هدیه الهی و معجزه حضرت پیامبراکرم(ص) به امت اسلامی و ذکرآیه شریفه: أَنزَلْنَاهُ إِلَيْكَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ بِإِذْنِ رَبِّهِمْ إِلَى صِرَاطِ الْعَزِيزِ الْحَمِيدِ. گفت: کتاب قرآن همچون نوری هدایتگر بوده و انسان ها را از تاریکی‌ها و گمراهی‌ها نجات می دهد.

مهران اسکندریان درادامه افزود: نابغه مشرق زمین علامه محمد اقبال لاهوری درمان جامعه مسلمانان را در اشعار خود که تفسیر و تأویل قرآن کریم و احادیث نورانی پیامبر اکرم(ص) می باشد را بیان نموده است. علامه اقبال بسیاری از اشعار گران بها و ماندگار خود را به زبان فارسی سروده است. و زبان فارسی به عنوان خواهر بزرگ زبان های شبه قاره به ویژه زبان اردو گنجینه ای علمی و ارزشمند بوده که حفظ و حراست از آن، موجب حفظ هویت، تاریخ، تمدن و فرهنگ سرزمین پاک پاکستان می باشد.  

وی با تاکید بر زنده نگه داشتن میراث گران بهای علامه اقبال لاهوری خطاب به دانشجویان گفت:  ارزش انسان به دانایی بوده و اگر این دانایی همراهِ با ایمان باشد، موجب تقرب الهی و رشد انسان می گردد. در اسلام نیز به ارزش و جایگاه علم بسیار توجه شده و پیامبر در این زمینه فرموده اند، "ملائک بال های خود را بر زیر پای طالبان علم می گسترانند.

رییس خانه فرهنگ خاطرنشان کرد: رهبرمعظم ایران، برای دانشجویان و جوانان بر لزوم سه موضوع تحصیل، تهذیب و ورزش تاکید داشته اند، وظیفه اول دانشجویان تحصیل و جهاد علمی درکناراخلاق، ایمان و تهذیب نفس می باشد و دانشجویان برای داشتن روحیه ای بانشاط بایستی ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهند.

مهران اسکندریان در پایان به تمامی دانشجویان گفت: درب خانه فرهنگ ایران برای یادگیری زبان فارسی و شرکت در کلاس های خوشنویسی و نقاشی بر روی همگان باز می باشد.

 پس از سخنرانی، مراسم رونمایی ازکتاب ترجمه شده" ادوار شعر فارسی" تالیف: دکترمحمدرضا شفیعی کدکنی و ترجمه: پروفسور دکتر علی کمیل قزلباش که از سوی نمایندگی فرهنگی ایران در پیشاور به چاپ رسیده است، توسط مهران اسکندریان، رییس خانه فرهنگ ایران، پروفسوردکتریوسف حسین خوشی، رییس بخش فارسی دانشگاه پیشاور، عبدالله جان، رییس تنظیم دانشجویان حزب جماعت اسلامی ایالت خیبرپختونخوا، عثمان خان، رییس تنظیم دانشجویان حزب جماعت اسلامی دانشگاه پیشاور و اسلامیه کالج انجام پذیرفت.

در ادامه یوسف حسین خوشی، رییس بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه پیشاور ضمن قدردانی از خانه فرهنگ ج.ا.ایران درپیشاور به خاطر اهتمام ویژه به ترجمه، چاپ و نشرکتاب به زبان های محلی

طی سخنرانی خود به شرح مفصلی از کتاب مذکور برای دانشجویان، ناشرین، مولفان، دوستداران کتاب و حاضرین در این مراسم پرداخت.

سپس یک نسخه از کتاب مذکور به بیش از 50  نفر از ناشران، مولفان و شرکت کنندگان در این نمایشگاه بین المللی کتاب توسط رییس خانه فرهنگ ایران اهدا گردید. و ایشان نیز متقابلاً برخی کتب خود را به رییس نمایندگی فرهنگی تقدیم نمودند.

انتهای پیام/م


١٧:٠٢ - جمعه ٥ آذر ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٧٠٠١    /    تعداد نمایش : ٩١١خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
انتشار جلد پنجم تفسیر داستانی قرآن در الجزایر
ترجمه آثار آکادمیک در حوزه‌ ایرانشناسی تداوم یابد/ لزوم مشارکت محققان آشنا با زبان و ادب فارسی
برگزاری آزمون پایان دوره متوسطه زبان فارسي در مرکز فرهنگی ایران در بغداد
حضور مؤسسه الهدی با بیش از 43 عنوان کتاب در نمایشگاه بین‌المللی کتاب دوحه قطر
شهید حاج قاسم سلیمانی یکی از قهرمانان بزرگ تاریخ است
شهید سلیمانی نمونه کامل انسان تربیت شده در مکتب اسلام است
ترجمه انگلیسی کتاب «حکمت‌نامه عیسی بن مریم(ع)» منتشر شد
عرضه 250 عنوان کتاب در سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب دوحه
ضرورت آشنایی نسل جوان با مکتب شهید سلیمانی
تعامل و تقویت اتحاد بین ادیانی بهترین راهکار مقابله با دشمنان بشریت است
اقدامات رایزنی فرهنگی ایران در تانزانیا در دومین سالگرد شهادت سردار دلها
اعطای فرصت مطالعاتی و دوره‌های دانش افزایی در ایران
برگزاری مراسم دومین سالگرد سردار در لبنان/ اهتراز پرچم مقاومت + عکس
برپایی نمایشگاه «آخرین انقلاب» در جزیره کرت» در موزه آتن
انتشار مقاله «قاتلان سردار سلیمانی کجا هستند؟» در اوگاندا
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  همایش «بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی: مدافع آزادی، امنیت و زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان» برگزار و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی ایران، رهبران ادیان توحیدی از کشورهای سوریه، لبنان، عراق و ایران، سخنرانی کردند.

 • بازدید رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از خبرگزاری تسنیم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امروز (7 دی‌ماه) از تحریریه خبرگزاری تسنیم بازدید کرد.

 • سفر یک روزه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به قم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور در سفر به قم ضمن زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) با جمعی از مراجع تقلید، علما و شخصیت‎های حوزوی دیدار و گفت‌وگو کرد که در این دیدارها بر ضرورت صدور انقلاب با انتقال معارف اسلامی و سواد عمیق قرآنی، روایی و تاریخی به جهانیان، تأکید شد.

 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.