English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ١٢ آذر ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

معاون رییس حزب وحدت المسلمین پاکستان:

هفته وحدت یادگار ارزشمند امام خمینی(ره) است

علامه محمد اقبال بهشتی در کنفرانس «وحدت امت میراث نبوت» که به همت خانه فرهنگ ایران در پیشاور برگزار شد، گفت: هفته وحدت یادگار ارزشمند امام خمینی(ره) است و امروز تمام مردم جهان با برگزاری نشست‌های تقریبی، گام‌های بلندی را برای نزدیکی مذاهب برمی‌دارند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در پیشاور با مشارکت سرکنسولگری ایران در پیشاور و مؤسسه پژوهشی البصیره پاکستان، کنفرانس «وحدت امت میراث نبوت» با حضور اندیشمندان، علماء، اساتید دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها در سالن امام خمینی(ره) خانه فرهنگ کشورمان برگزار شد.

مهران اسکندریان، رییس خانه فرهنگ ایران در پیشاور در سخنرانی خود، با بیان اینکه پیامبر اکرم(ص) نه تنها مسلمانان بلکه همه بشریت و جهانیان به ویژه پیروان ادیان الهی را به وحدت دعوت کرده است، گفت: پیروان ادیان الهی در این اصل مشترک بوده که تسلیم درگاه الهی باشند و بایستی با دیدگاه توحیدی، خدا را عبادت و پرستش کرده و رفتار، گفتار و کردارشان بر مبنای اخلاص باشد.

وی اظهار کرد: همه ما امت اسلام، موحد و خداپرست و پیرو یک پیامبر و یک شریعت و به عنوان یک امت واحده بوده که باید عبودیت، نشانه بارز آن باشد و دستورات و فرامین‌ قرآن و پیامبر(ص) را نصب‌العین خویش قرارداده و به فرمان الهی واعتصموا بحبل الله جمیعا و لاتفرقوا عمل شود.

اسکندریان همچنین، افزود: شرط مسلمان بودن احساس مسئولیت مشترک و اقدام و اهتمام است که هر کسی بشنود مسلمانی در گوشه‌ای از دنیا فریاد برمی‌آورد «ای مسلمانان به داد من برسید» و او پاسخ مثبت ندهد، مسلمان نیست.

وی ادامه داد: بی‌تردید اکثریت قاطع مسلمانان جهان اعم از شیعه و سنی، اندیشه و عملکرد افراطی‌ها و تفرقه افکنان را نمی‌پذیرند و به وحدت اسلامی و اتحاد امت محمدی که به حق میراث پیامبر(ص) است، باور دارند.

رییس خانه فرهنگ ایران در پیشاورخاطرنشان کرد: امروز جهان اسلام بیش از هر زمان به وحدت، اتحاد و همفکری نیازمند بوده تا بتواند توطئه‌های بیگانگان را خنثی کرده و راه پیشرفت، تعالی، ترقی، رفاه و عدالت را در پیش گرفته و به رشد و تعالی مادی و معنوی دست یابد.

وی بیان کرد: امام خمینی(ره) با درک همین ضرورت برای جهان اسلام، هفته وحدت را پیشنهاد کرد و ما افتخار داریم در ایام ولادت رسول مهربانی پیامبر اسلام(ص) در کنار یکدیگر با مهر و محبت و برادری این هفته و این مناسبت مبارک را گرامی داریم.

نقش علماء و نخبگان جهان اسلام در وحدت بین مسلمانان

حمیدرضا قمی، سرکنسول ایران در پیشاور در سخنرانی خود، مطرح کرد: جمهوری اسلامی ایران به جِد معتقد به وحدت بین مسلمین بوده و است. رهبر فقید انقلاب حضرت امام خمینی(ره) قبل از انقلاب منادی وحدت بین مسلمین بود و به محض پیروزی انقلاب نیز با اعلام هفته وحدت بین 12 تا 17 ربیع الاول، جهان اسلام را به وحدت و پرهیز از تفرقه دعوت کرد. این دعوت در اصل، تکرار دعوت حضرت رسول اکرم(ص) بود. بعد از رحلت ایشان، حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب نیز در هر مناسبتی بر تمسک به حَبل الله تأکید و وحدت و پرهیز از تفرقه و عظمت مسلمانان در سراسر دنیا را تکیه بر وحدت و پرهیز از تفرقه برشمرده‌اند.

وی اضافه کرد: امروزه اگر به تحولات سریع در جامعه بین‌الملل به طور اعم و کشورهای خاورمیانه و آسیایی به طور اَخص، نگاهی بیاندازیم به وضوح مخاطراتی که متوجه کشورهای اسلامی و امت اسلامی است را مشاهده خواهیم کرد.

سرکنسول ایران در پیشاور خاطرنشان کرد: حضور علمای برجسته و شخصیت‌های تاثیر گذار در این کنفرانس، بیانگر توجه ویژه دولت و مردم جمهوری اسلامی پاکستان به وحدت مسلمین و خطرناک بودن ادامه تفرقه در جهان اسلام است. این امر بایستی مورد توجه همه علما، نخبگان و اندیشمندان  شیعه و اهل سنت در پاکستان قرار گیرد.

وی آمادگی جمهوری اسلامی ایران، سرکنسولگری و خانه فرهنگ کشورمان در پیشاور را برای حمایت از هر اقدامی که باعث بسط، گسترش و تعمیق وحدت بین مسلمانان سنی و  شیعه شود، اعلام کرد.

لیاقت بلوچ، معاون رییس حزب جماعت اسلامی پاکستان اظهار کرد: یکی از دلایل دوری مسلمانان از یکدیگر و بروز اختلافات، توطئه‌های دشمنان وحدت و انسجام اسلامی در بین مردم است. امروز در جهان، امت اسلامی با چالش‌های بزرگی روبرو است، لیکن برای مقابله با این چالش‌ها وجود رهبری واحد و مشترک ضروری است.

وی مطرح کرد: امروز جهان به این حقیقت دست یافته است که تروریسم، ظلم و استکبار موجب ناامنی و خسارت جهانی شده و هیچ قدرتی با زورگویی نمی تواند کشوری را مغلوب کند. از این رو جهان اسلام اگر خواهان مقاومت در مقابل بیگانگان است، باید وحدت و اتحاد حقیقی را در دستورکار جدی خود قرار دهد.

اکرام الحق یاسین، دبیرکل شورای ایدئولوژی اسلامی پاکستان با اشاره به واقعه عقد اخوت درمدینه اظهار داشت: همانگونه که در اوایل هجرت پیامبر اکرم(ص) تمام انصار و مهاجرین با یکدیگر عقد برادری خواندند، لذا با الگوگیری از این واقعه مهم تاریخی بایستی در راه مودت و دوستی مذاهب دینی اهتمام جدی ورزیده و در این راستا به مقدسات دیگر مذاهب احترام گذاشته و از توهین به یکدیگر بپرهیزیم.

وی گفت: در جامعه امروزی نیز علمای متعهد به وحدت اسلامی موظف هستند؛ با جدیت با برخی از سخنرانانی که به مقدسات مذاهب دیگر توهین و اهانت می‌کنند، برخورد کرده و اینگونه تحرکات تفرقه‌انگیز را محکوم کنند.

علامه سید العارفین، رییس حوزه علمیه راحت العلوم و عضو ارشد شورای حزب جمعیت علمای اسلام(ف) با تأکید بر وحدت و اتحاد امت اسلامی به عنوان میراث نبوت نبی مکرم اسلام(ص)گفت: دلیل مشکلات و معضلات جامعه و کشورهای اسلامی جز تفرقه و اختلاف نبوده و اگر امت اسلامی فضای اتحاد و همدلی را حفظ کنند، بدون شک بر تمامی مشکلات فائق خواهند آمد.

وی اذعان کرد: علماء و شرکت کنندگان در این کنفرانس در کنار اقدامات عملی در جهت حصول وحدت مسلمین، بایستی از افرادی که با توهین به مقدسات سایر مذاهب، به انسجام اسلامى لطمه می‌زنند، پرهیز کنند.

علامه محمد اقبال بهشتی، معاون رییس حزب وحدت المسلمین پاکستان در سخنرانی خود، بیان کرد: یکی از ثمرات، برکات و فیوضات حضرت امام راحل(ره) اعلام روز قدس و هفته وحدت است و امروز تمام مردم جهان با بهره مندی از این ثمره و با برگزاری کنفرانس‌ها، سمینارها و نشست‌های تقریبی، گام‌های بلندی را برای نزدیکی مذاهب و حتی دیگر ادیان الهی برمی‌دارند.

روح الله مدنی، وزیر اسبق اوقاف ایالت خیبرپختونخوا، با اشاره به دلایل زیرسلطه بودن و مشکلات کشورهای اسلامی گفت: متاسفانه کشورهای اسلامی آن گونه که شایسته است در سطح جهانی تأثیرگذار نبوده و تنها دلیل آن ایجاد تفرقه و اختلافات از سوی دشمنان در کشورهای اسلامی است.

وی تأکید کرد: یکی از راه حل های مشکلات جهان اسلام و رسیدن به وحدت واقعی، عمل به تعلیمات قرآنی و سیره پیامبر اکرم(ص) است.

روح الله مدنی بیان کرد: از گام‌های مهمی که می‌تواند در نزدیکی و وحدت امت اسلامی مفید واقع شود، ایجاد مؤسسات مشترک و سازمان‌های مردم نهاد برای تحقیق، پژوهش و ترویج اشتراکات و دوری از خشونت است.

وی افزود: دومین گام ضروری برای ایجاد وحدت که در تعلیمات اسلامی نسبت به آن تاکید شده، احترام به یکدیگر است.

روح الله مدنی تصریح کرد: عبادت و تقوی کلیدی دیگر برای وحدت مسلمانان بوده، زیرا عبادت خدا سبب ایجاد احساس یگانگی و یکپارچگی و نصرت الهی را به همراه خواهد داشت.

علامه عابد حسین شاکری، معاون رییس حوزه علمیه عارف حسین الحسینی پیشاور با تأکید بر اهمیت انسجام اسلامی گفت: مسلمانان با وجود این اختلافات می‌توانند کنار یکدیگر زندگی مسالمت آمیزی داشته باشند. در مذهب اهل سنت، چهار مذهب فقهی وجود داشته و هیچ گونه مشکلی در میان آنان وجود ندارد، همان طور که شیعه نیز یکی از مذاهب فقهی اسلام بوده و در بسیاری از عقاید با دیگر مذاهب اسلامی دارای مشترکات فراوانی است.

ثاقب اکبر، رییس البصیره پاکستان اظهار کرد: وظیفه مشترک امت اسلامی رساندن پیام تعلیمات بشردوستانه به جهانیان است و امروز یکی از مشکلات جامعه بشری نظام طبقاتی بوده که اسلام به صراحت مخالف آن است.

رییس البصیره پاکستان افزود: کشورهای اسلامی با تکیه بر اتحاد و همدلی و جرأت استقامت در مقابل کشورهای استکباری همانند ایران می‌توانند با تشکیل امت واحده، استکبار جهانی را شکست دهند.

نعیم بخاری، رییس بخش مطالعات اسلامی دانشگاه کشاورزی پیشاور گفت: خانه فرهنگ ایران همواره برای مردم پیشاور و علی الخصوص برای علمای شیعه و سنی زمینه در کنار هم بودن را فراهم کرده و به واقع این اقدام، عملی در راستای وحدت امت اسلامی است.

در ادامه برگزاری این کنفرانس از ترجمه 2 قرآن کریم به زبان پشتو، یکی چاپ دوم ترجمه منظوم الحاج سیدجعفرحسین شاه با قدمت بیش از صدسال و دیگری ترجمه محمد رحیم درانی به عنوان نخستین ترجمه شیعی به زبان پشتو باحضور ایشان رونمایی شد.

سپس، بیانیه این کنفرانس مبنی بر اعلام تلاش مضاعف برای رسیدن به امت واحده از سوی شرکت‌کنندگان و برای آگاهی مردم نسبت به اهمیت وحدت و همدلی به منظور انجام اقدامات عملی شیعه و سنی و همچنین، محکوم کردن حمله تروریستی به نمازگزاران جمعه خونین در شهر قندوز افغانستان و تمامی گروه‌های تکفیری و افراطی، توسط ثاقب اکبر، رییس البصیره پاکستان قرائت شد.

انتهای پیام/ص

 


١٣:٤٥ - سه شنبه ٤ آبان ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٦٤٣٠    /    تعداد نمایش : ٨٠٨خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی افق گشایی برای آینده است
نشست «آسیب شناسی ترجمه فارسی به ارمنی» در ارمنستان
هفتمین شماره از پادکست جلوه‌های ایران منتشر شد
اکران آنلاین «طعم شیرین خیال» در روسیه
کتاب «بازار و دکان و کاروانسرا در اسناد دوره قاجار» را منتشر کرد
بررسی زمینه‌های همکاری ایران و چین در زمینه زبان و ادبیات فارسی
بدون «راه آبای» نمی‌توان مردم قزاقستان را شناخت
انتشار «فهرست نسخه‌های خطی ایرانی و اسلامی کتابخانه ملی اتریش»
توسعه همکاری‌های فرهنگی و هنری ایران و افغانستان
دومین چاپ مجله «ایران» به زبان ژاپنی منتشر شد
«اودری آزوله» دوباره رئیس یونسکو شد
آماده همکاری براي ترجمه و نشر کتب مرجع دینی در ترکیه هستیم
وبینار «تجربه جوامع و جریان‌های اسلامی در پیاده سازی تقریب و وحدت» برگزار می‌شود
بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی زمینه‌ساز تحقق تمدن نوین اسلامی است
ديپلماسي فرهنگی به مسئله واحد تبديل شود
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.