English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
شنبه ١٥ آذر ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

تحلیل‌گر مسائل سیاسی بین‌المللی یونان:

نقش فضای مجازی بر هویت گریزی جوانان/ حفظ هویت فرهنگی ملت‌ها ضروری است

اونگلوس پسیاس در دیدار رایزن فرهنگی ایران در آتن با بیان نقش رسانه‌های عمومی و فضای مجازی بر هویت گریزی جوانان و نوجوانان، حفظ هویت فرهنگی ملت‌ها را ضروری دانست.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اونگلوس پسیاس، بنیانگذار شاخه یونانی «حرکت یک کشتی برای غزه»، استاد دانشگاه و تحلیل‌گر مسائل سیاسی بین‌المللی و آشنا به مسائل غرب آسیا با مهدی نیکخواه قمی، رایزن فرهنگی ایران در آتن دیدار و در مورد مسائل مختلف فرهنگی به بحث و تبادل نظر پرداخت.

پسیاس در سخنانی، ضمن تشریح وضعیت فرهنگی جامعه یونان، حفظ هویت فرهنگی را یکی از مهمترین چالش‌های جامعه امروز یونان قلمداد کرد.

این استاد دانشگاه افزود: پیروی بی چون و چرای مسئولان از سیاست‌های مشترک اتحادیه اروپا از یک سو و جهانی سازی و گسترش ارتباطات در حوزه فناوری از سوی دیگر، جوامع امروز را با چالش‌های جدی مواجه ساخته است.

وی با اشاره به نقش رسانه‌های عمومی و فضای مجازی در مورد هویت گریزی جوانان و نوجوانان گفت: بدون شک نقش این پدیده در دنیای مدرن در نشر اطلاعات نادرست و سطحی غیر قابل انکار است، فناوری به خودی خود بد نیست و من با آن مخالف نیستم، اما مسئله‌ای که در رابطه با فناوری‌های رسانه‌ای مطرح می‌شود، این است که این نوع فناوری ایدئولوژیزه شده و در خدمت منافع خاص و ایدئولوژی خاصی قرار گرفته و افکار عمومی را به سمت و سویی که می‌خواهد هدایت می‌کند.

پسیاس اظهار کرد: امروزه، ریشه مسائل هویتی آنست که ما از مسیر اصلی منحرف و جوانان به  طرق  مختلف از پیشینه فرهنگی و ملی خود دور افتاده‌اند. ما شاهد هویت‌سازی‌های تصنعی هستیم که در پس آن ایدئولوژی‌های نا مأنوس با فرهنگ جامعه ما قرار گرفته است.

وی همچنین، با اشاره به اتحادیه اروپا و ایده شکل گیری آن گفت: من حدود سی سال پیش کتابی در مورد اتحادیه اروپا و ایده شکل گیری آن نوشتم. در این کتاب با انجام اقدامات  هماهنگ برای توسعه همکاری‌ها در بعضی از امور عمدتا اقتصادی موافق بوده‌ام، ولی همگون‌سازی شهروندان و جوامع اروپایی را زیر سوال برده و با آن مخالفت کرده بودم و این چیزی است که امروز شاهد آن هستیم، هر کشور عضو اتحادیه اروپا، دارای بافت فرهنگی، سیاسی و اجتماعی مخصوص خود است و باید فرهنگ و هویت ملی خود را حفظ کند.

این استاد دانشگاه در ادامه، تصریح کرد: به هرحال اتحادیه اروپا شکل گرفته و تلاش‌ها و اقدامات گسترده‌ای در راستای همگون سازی در جوامع کشورهای اروپایی صورت گرفته که تا به امروز ناموفق بوده است، زیرا هر کشوری دارای هویت ملی و فرهنگی مختص خود است و نمی‌توان به یکباره آن را تغییر داد.

پسیاس تأکید کرد: این اتحادیه در زمینه‌های اقتصادی نیز آنچنان که می‌بایست موفق نبوده است. کشورهای عضو دارای منافع ملی متفاوت و مختص به خود بوده و کشورهای قدرتمند اروپایی مانند آلمان و فرانسه اقدامات و سیاست‌ها را در راستای منافع خود پیش می‌برند. به عبارت دیگر قوانین حاکم بر اتحادیه اروپا طوری تنظیم می‌شوند که تامین کننده منافع چند کشور قدرتمند این اتحادیه و نه کل شهروندان آن باشد.

وی ادامه داد: بر این اساس، هم به اسم جامعه چند فرهنگی، کمرنگ شدن هویت‌های ملی را شاهدیم و هم منافع اقتصادی و سیاسی صرفا برای قدرت‌های بزرگ اتحادیه اروپا تعریف شده است یعنی کشورهای کوچک از هر دو بعد متضرر شده‌اند.  

پسیاس خاطرنشان کرد: ما به عنوان نسل گذشته، خودمان را مقصر می‌دانیم، زیرا نه در ابعاد سیاسی و نه در ابعاد اندیشه‌ای و تفکر سیاسی زمینه را برای داشتن آینده‌ای بهتر برای فرزندانمان مهیا نکردیم.

نقش نهضت حسینی در شکل گیری و تداوم مقاومت در مقابل ظلم

نیکخواه قمی در سخنان خود، مسئله حفظ هویت فرهنگی را یکی از اساسی ترین مسائل امروز جامعه بشری دانست و گفت: گسترش ارتباطات، کم رنگ شدن مرزها، تنوع شیوه‌های انتقال پیام با توسعه شبکه‌های مجازی از پیامدهای توسعه فناوری‌های نوین در جامعه امروزی است.

رایزن فرهنگی کشورمان در آتن افزود: نوجوانان و جوانان امروزه داده‌های خود را صرفا از مراجع سنتی دریافت نکرده و نسبت به مسائل هویتی گفتمان مختص خود را باز تولید می‌کنند. این مسئله از جمله چالش‌های عصر حاضر بوده و صرفا مختص یونان نیست.

وی مطرح کرد: خوب است اندیشمندان و متفکرین دو طرف با یکدیگر در خصوص این دغدغه مشترک گفتگو کنند. ایران و یونان بنیان‌های هویتی و دینی مستحکمی دارند که با تمسک به آن می‌توان پاسخی برای پرسش‌های نسل امروز پیدا کرد. دغدغه حکمای یونانی و ایرانی همواره تربیت و نه صرفا تعلیم و آموزش مهارت بوده است.

رایزن فرهنگی کشورمان در آتن با اشاره به وضعیت امروز غرب آسیا گفت: کلید شناخت جوامع از همدیگر در شناخت هویت ملی آنان است. این شناخت و درک عمیق هویتی است که به تعاملات معنی می‌بخشد ولی دنیای غرب منافع مادی را مبنای تعاملات تعریف می‌کند. امروزه منافع ملی صرفا در منافع مادی تعریف نمی‌شود و در واقع بنیاد منافع بر اساس هویت‌ها قابل تعریف است.

نیکخواه قمی یادآور شد: بر اساس فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران، منافع ملی در رابطه‌ با هویت ملی، معنا می‌یابد. منافع ملی بایستی با هویت ملی تطبیق داده بشود، نه اینکه هویت ملی تابع منافع ملی قرار بگیرد. یکی از کارهای بزرگ انقلاب اسلامی ایران این بود که یک هویتی تعریف و بر آن پافشاری کرد و منافع ملی را براساس آن ترسیم و دنبال کرد.

وی در ادامه، بیان کرد: مسلمان بودن، انقلابی بودن و عمق تاریخی از جمله عناصر هویتی ما است. مشکل اساسی تعامل غرب با ایران در عدم شناخت و درک عناصر هویتی ایران زمین است.

نیکخواه قمی با اشاره به نهضت عاشورا درک مفهوم مقاومت در مقابل ظلم را از مهمترین عناصر هویتی کشورمان عنوان کرد و ایستادگی ایران در مقابل زیاده خواهی آمریکا را در این راستا توصیف کرد.

در پایان این دیدار مقرر شد؛ گفتگو در خصوص حفظ هویت فرهنگی جوانان ادامه یابد و برنامه ریزی برای برگزاری وبیناری در این خصوص با حضور اندیشمندان ایرانی و یونانی صورت پذیرد.

انتهای پیام/ص

 


٠٨:٠٢ - 1399/07/29    /    شماره : ٧٥٨٥٦٩    /    تعداد نمایش : ٤٧٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
اهدای کتب دینی و منابع تحقیقی به مرکز حضرت آیت‌الله علوی‌نژاد هرات
سفیر جوانان آفریقا ترور دانشمند هسته‌ای ایران را محکوم کرد
سومین دور گفت‌وگوهای دینی ایران و اتیوپی برگزار می‌شود
ترور دانشمندان نشانه درستی و حقانیت پیشرفت ایران اسلامی است
شعر استاد دانشگاه پنجاب لاهور برای شهادت محسن فخری‌زاده
اهانت به پیامبر رحمت، توهین به تمام بشریت است
وبینار «رابطه آزادی و قداست دینی» در فیلیپین برگزار شد/ خبرگزاری ایکنا
مساجد هند بعد از ۸ ماه تعطیلی بازگشایی شدند/ خبرگزاری مهر
مصاحبه تلویزیون «وین» هند با مسئول خانه فرهنگ ايران در بمبئی
نخستین نشست تخصصی ایرانشناسی برگزار می‌شود
جامعه تونس از تولیدات مشترک سینمایی با ایران استقبال می‌کند
محکومیت ترور شهید فخری‌زاده از سوی بنیاد هاشمی سریلانکا
پنجاهمین شماره نشریه «آیینه بنگلا»
ارکستر سمفونیک ملی سوریه اشعار مقاومت را می‌نوازد
بازتاب ترور شهید محسن فخری‌زاده در رسانه‌های کنیا
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری»
  همزمان با آیین چهلمین روز ارتحال آیت ‌الله تسخیری، وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری» صبح امروز ۸ مهرماه با حضور شخصیت‌ها و اندیشمندانی از جمهوری اسلامی ایران و جهان اسلام (به صورت حضوری و ویدئو کنفرانس) در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری
  مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری (4 شهريورماه) از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.