English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ١٩ اسفند ١٣٩٩
اخبار > تبیین مؤلفه‌های تمدن نوین اسلامی در تانزانیا


  چاپ        ارسال به دوست

از سوی رایزنی فرهنگی ایران انجام شد؛

تبیین مؤلفه‌های تمدن نوین اسلامی در تانزانیا

رایزنی فرهنگی ایران در تانزانیا، وبینار تخصصی «مؤلفه‌های تمدن نوین اسلامی» را با حضور اندیشمندان دو کشور برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تانزانیا، وبینار «مؤلفه‌های تمدن نوین اسلامی» به منظور معرفی و تبیین مبحث تمدن نوین اسلامی در جامعه تانزانیا در بستر مجازی نرم‌افزار TeamLink برگزار شد.

مرتضی پیرانی، رایزن فرهنگی ایران در تانزانیا با تبیین اهداف برگزاری این وبینار، شاخص‌های تمدن اسلامی از جمله عدم انحصار آن به یک قوم و نژاد و تشویق دین اسلام به علم آموزی را بیان کرد.

پیرانی همچنین، به تئوری رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص تمدن نوین اسلامی به عنوان الگوی حسنه امت اسلامی و لزوم اتحاد و یکپارچگی ملت‌های مسلمان برای ساخت تمدن نوین اسلامی اشاره کرد.

وی در ادامه، نقش حکومت‌ها و اعتماد به نفس و خودباوری مسلمانان را لازمه ایجاد تمدن نوین اسلامی خواند.

شیخ مولبا صالح، از استادان حوزه و از علمای تانزانیا به بررسی موضوع «تمدن اسلامی از دیدگاه قرآن کریم» پرداخت. وی سخنان خود را در چهار بخش مختلف بیان کرد.

شیخ مولبا صالح در بخش اول سخنانش، دین سالاری و دین به عنوان واقعیت ذاتی زندگی انسان و عامل اصلی در توسعه تمدن را تشریح کرد و گفت: از زمان تمدن‌های اولیه، یافته‌ها و اکتشافات باستان شناسی و آیات قرآن نشان می‌دهد که دین واقعیت ذاتی زندگی انسان و عامل اصلی در توسعه تمدن بوده است.

وی افزود: از زمان ظهور انسان در کره زمین، خداوند پیامبرانی را فرستاد تا او را به راه راست هدایت کنند. برای عبادت خداوند و از بین بردن طاغوت باید حکومت الهی ایجاد شود. خداوند نماینده خود را در زمین منصوب می‌کند، بنابراین جایی برای انتخابات دموکراتیک برای انتخاب رهبر دینی وجود ندارد.

این استاد حوزه در بخشی دیگر، به تبیین تمدن اسلام و هدف نهایی آن یعنی استقرار حکومت الهی پرداخت و اظهار کرد: در یک نظام آموزشی الهی، دانش، علم، فناوری همگی الهی هستند.

وی همچنین، به ایجاد تمدن اسلامی و فروپاشی تمدن‌های پارس و روم اشاره کرد و از جمهوری اسلامی ایران به عنوان تمدن نوین اسلامی نام برد که موفق به ایجاد یک تمدن الهی شده است.

سخنران بعدی این مراسم، چارلز مصطفی کایوکا، از اساتید دانشگاه دارالسلام بود. وی در سخنرانی خود بر لزوم تعریف و تشریح تمدن اسلامی تأکید کرد.

یحیی جهانگیری، از اساتيد دانشگاه هم در سخنانی، توجه به بحث تمدن اسلامی را ضروری دانست و گفت: هر اندیشمند اسلامی باید در اهمیت آن، چیستی و چگونگی بازسازی آن، صحبت کند. این نشست علمی می‌تواند، در این راستا مهم باشد.»

 وی اظهار کرد: تمدن اسلامی، جلوه عینی و حیاتی دین اسلام است. برای ساخت تمدن، باید اندیشمندان بر این توجه کنند که چگونه می‌توان ارزش‌ها و فضلیت‌های دینی را در حیات اجتماعی، رشد شهروندی و پیشرفت شهری قرار داد. یافتن راه حل، جز با اندیشه و اجتهاد علمی و دینی میسر نخواهد بود. پس ساخت تمدن اسلامی، مبتنی و متوقف بر دانش و علم است. تاریخ هم گواه هست هر جا علم در میان مسلمانان رشد کرد، تمدن شکوفایی داشتند.

پروفسور میهانجو، از اساتید دانشگاه دارالسلام به موضوع «تمدن اسلامی در تانزانیا، همزمان با فرصت‌های استراتژیک و فرصت های شغلی» پرداخت. وی در سخنان خود به وجود تمدن اسلامی در طول تاریخ در این منطقه اشاره کرد و در خصوص رشد اسلام گرایی در دوره‌های مبارزه با استعمار کشورهای اروپایی در آفریقا سخنرانی کرد.

انتهای پیام/ص


٠٨:٠٢ - 1399/11/02    /    شماره : ٧٦٣٧٦٢    /    تعداد نمایش : ٣٠٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین
  آیین اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین با محوریت «سرداران مقاومت؛ حافظان امنیت اربعین» با حضور شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از نفرات برگزيده در پنج بخش عکس، فیلم حرفه‌ای، فیلم مردمی، سفرنامه و فعالان مجازی اربعین تجلیل به عمل آمد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.